Kategorie
 
 
 
 
 
Pátek, 08 dubna 2022
Jak vybrat hydrovak?

Všichni outdooroví nadšenci, kteří tráví spoustu času v přírodě, určitě řeší otázku přenosu pitné vody. Skvělou volbou místo obyčejné láhve mohou být právě hydrovaky. V tom článku si řekneme k čemu slouží, jak si vybrat ten správný, a jak je udržovat v dobré kondici.

Co je hydrovak a k čemu slouží?

Můžete ho znát i jako CamelBak, camelbag či hydratační vak . Všechna tato pojmenování označují stejnou formu přenosu vody. V jednoduchosti jde o ohebný vak s hadičkou a ventilem k pití, bez nutnosti vyjímání láhve či odšroubování víčka. Jeho objem je různý, rozmezí se většinou pohybuje od 0,75 l – 5l.

Jak vybrat ten správný vodní vak? S jakými druhy se můžete setkat?

V první řadě si ujasněte, pro jakou činnost budete svůj hydrovak používat. Budete jej používat na delší nebo kratší trasy? Potřebujete samostatný vak nebo bude lepší batoh s vakem? Potřebujete jej upevnit o vestu nebo bude součástí vaší cyklistické výbavy? Vodu nesete jen pro sebe nebo i pro další osobu? Pokud ano, bude to dospělí, dítě nebo chlupatý parťák?

Všechny tyto otázky si položte ještě na začátku, abyste měli jasnou představu o tom, co všechno musí váš hydrovak splňovat. Klidně si to napište i na papír. Dá vám to lepší představu, jaký objem bude pro vás nejvhodnější, zda potřebujete vak s popruhy na záda, Molle systémem na uchycení o batoh nebo vestu, případně s přihrádkami na menší vybavení. Obecně bych hydrovaky s nosiči rozdělil na dvě skupiny:

Samostatný hydrovak

Jedná se v podstatě o samostatný vak. Nemá pevný látkový obal , jeho nošení je proto nepraktické bez doplnění další výbavy. Můžete si ale díky tomu vybrat nosnou platformu sami. Existuje celá řada batohů, která má v zádové části schovanou kapsu pro samotný hydrovak, včetně přechodu pro hadičku.

Vložka do hydrovaku

Hydrovak s látkovým nosičem

V tomto případě je hydrovak schovaný v látkovém nosiči podobném batohu nebo ledvince.

Jsou ideální pro cyklisty, běžce či surfaře. Pro běžce a surfaře existují formy v podobě lehké vesty. Velikost látkového nosiče je upravena přesně podle velikosti hydrovaku.

Existují také formy pro silové složky. Místo popruhů na ramena naleznete na zadní části látkového nosiče úchyty pro Molle/PALS vazbu. Vak tak během několika vteřin připevníte o taktickou vestu. Toto řešení je praktické i pro hráče airsoftu.

Hydrovak Waragod Flode černý

Čištění a údržba hydrovaků

Tak jako u všeho důležitého, io svůj hydrovak je třeba pečovat. Jak se o něj staráte vy, tak se později on postará o vás. Toto pravidlo platí u každého důležitého kousku výbavy.

Svůj vak pravidelně kontrolujte . Je dost nepříjemné zjistit, že vám netěsní víko nebo uniká přes prasklinu voda, je-li venku 35 stupňů a nejbližší zdroj vody je od vás 3 hodiny namáhavé chůze. Pokud se vám některá součástka ztratí nebo poškodí, není třeba věšet hlavu. Většina renomovaných prodejců prodává pro své pytle i náhradní součástky.

Co se svým vakem nikdy nedělejte, je naplnění sladkými nápoji nebo alkoholem. Fruktóza a rafinovaný cukr se obtížně čistí. Při nesprávném čištění se vám budou ve vaku množit bakterie, které kontaminují čistou vodu. Alkohol, podobně jako slazené nápoje, způsobuje ještě větší dehydrataci a zhorší vaši motoriku a orientaci v terénu. Místo skvělého výletu to tak může snadno skončit zásahem Pohotovostního pátracího týmu nebo záchranářským vrtulníkem. Rovněž do něj nelijte horké nápoje. K tomu je ideální termoska.

Osobně doporučuji vyčistit svůj hydrovak po každém použití a nenechávat v něm zbytečně vodu, ve které by se mohly množit různé bakterie. Pro pěstování drobných řas a chov živočichů si raději vyběhněte na zahradu a svůj hydrovak přenechejte čisté vodě.

Čištění umí být také příjemný relax, nejen nutnost. Usnadní vám ho i sada na čištění.

  • Vylijte zbytkovou vodu a zkontrolujte celý vak, zda se mezitím nepoškodil nebo nechybí některá část.
  • Vypláchnout samotný vak je hračka. Použijte teplou vodu a jednou za čas i trochu saponátu. Po čistících přípravcích však vak několikrát důsledně vypláchněte čistou vodou.
  • Kartáčky dobře vyčistěte všechny záhyby, ventil, kádinku a víko se závitem. Opakovaně je po kartáčování propláchněte.
  • Vak a příslušenství nechte dobře vyschnout. Na samotný vak použijte věšák z čistící sady. Lehčí a rychleji uschne.

Přípravky na čištění vaku:

  • Tablety na čištění hydrovaků
  • Soda bikarbonu ( cca ¼ šálku sody a ¾ šálku vody na litr)
  • Citronová šťáva ( cca ¼ šálku na litr obsahu). Funguje skvěle v kombinaci s výše zmíněnou sodou. Hrdlo však otočte směrem od sebe, směs bude dost šumět.

Když obyčejná láhev nestačí

Myšlenka skládací nádoby na vodu bez pevné stěny je stará tisíce let. Národy celého světa již v Paleolitu vyráběly vaky na vodu z kůží či měchýřů různých zvířat. Jednalo se však vždy jen o vak na vodu, bez nosného systému či úložného prostoru s náustkem.

Vynálezcem hydrovaku byl nadšenec cyklistiky

První předchůdce moderních hydrovaků vznikl v roce 1988 na cyklistických závodech v americkém Texasu. Jeden ze závodníků, Michael Eidson, totiž řešil dilema hydratace během horkého letního závodu na 100 mil (cca 161 km).

Michael byl povoláním záchranář a pragmatik. Vzal proto infuzní vak , schoval si ho do ponožky a hadičku připnul k dresu kolíčkem na prádlo. Ostatní závodníci se mu sice smáli, improvizace však splnila účel na výbornou. Michael si později založil firmu s názvem CamelBak , díky které známe hydrovaky v jejich současné podobě.

 

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze