Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 22 května 2018
Co si obléct a obout na turistiku v létě?

Krásné slunečné počasí láká na turistiku do hor. Abyste si mohli svůj výlet pořádně užít, je potřeba se na něj patřičně připravit. Nejdůležitější je samozřejmě výběr správného oblečení a obuvi. V článku vám nabídneme několik rad a tipů, jaké zvolit oblečení nebo obuv na turistiku v létě.

Jak se oblékat na turistiku?

Úkolem oblečení na letní turistiku je udržet vás v teple a v suchu. Během horka se naše tělo nadměrně potí. Při pocení se pak snadněji podchlazujeme a pocit chladu lze přirovnat k pocitu, jako byste byli promočení. Vhodné oblečení by proto mělo odvádět tělesnou vlhkost pryč od těla, ale mělo by také zabránit chladu a vlhkosti dostat se k tělu zvenčí.

Nezapomeňte na pravidlo lépe mít více než méně. Platí to i během letních měsíců. Když se vydáte na turistiku v létě a jdete do hor, počasí se může z minuty na minutu změnit. Proto byste měli být připraveni a nachystaní i na to nejhorší.

Základem je vrstvení oblečení

Je jedno, zda se chystáte na turistiku v létě nebo v zimě. Vždy je důležité vrstvení oblečení.

Vrstvení oblečení rozdělujeme na tři základní:

  • 1. vrstva – spodní
  • 2. vrstva – termoizolační
  • 3. vrstva – ochranná

1. VRSTVA

Tato základní spodní vrstva by měla odvádět vlhkost, tedy pot od těla a tím udržet vaši kůži v suchu. Na turistiku nebo outdoorové aktivity je ideální funkční spodní prádlo, k tomu patří funkční tričko s krátkým rukávem nebo dlouhým a také funkční boxerky. Vyrábějí se z různých materiálů, například z polypropylénu, polyesteru nebo polyamidu. Jelikož při turistice vykonáváte fyzickou aktivitu, je funkčnost tohoto prádla nezbytná. Neměla by pohlcovat vlhkost, ale odvádět ji pryč od těla a zároveň i rychleji uschnout. V létě za tepléteploty je vhodné zvolit spodní vrstvu, která je lehčí a dobře prodyšná, abyste se cítili pohodlně i při vyšších teplotách.

2. VRSTVA

Termoizolační vrstva slouží k udržení tepelného komfortu těla. Jejím úkolem je zadržovat teplo a zároveň odvádět nadbytečnou vlhkost. Pro letní turistiku můžete zvolit lehkou a prodyšnou termoizolační vrstvu, jako jsou outdoorové mikiny nebo fleecové bundy. Tyto materiály jsou schopné udržet teplo, zároveň ale umožňují odvádění potu a rychle schnou.

3. VRSTVA

Ochranná vrstva má za úkol chránit vás před vnějšími vlivy, jako jsou vítr, déšť či sníh. Je důležité zvolit oblečení, které je odolné proti vodě a větru, ale zároveň umožňuje odvádění vlhkosti ven. Pro letní turistiku se často volí lehké a prodyšné outdoorové bundy nebo kalhoty s voděodolnou membránou. Tyto materiály vás ochrání před nepříznivým počasím a zároveň umožní odvádění potu z těla.

Další tipy pro oblečení na letní turistiku:

  • Zvolte oblečení vyrobené z funkčních materiálů, které jsou prodyšné a rychleschnoucí.
  • Dbajte na ochranu před slunečním zářením. Použijte kvalitní sluneční brýle, klobouk nebo šálu a opalovací krém s vysokým faktorem ochrany.
  • Přizpůsobte oblečení podle aktivity a terénu. Pokud se vydáte na horolezecký výstup, zvolte odolné a pohybové oblečení. Naopak pro pohodovou procházku po lehkém terénu si můžete vybrat lehčí a pohodlnější oblečení.
  • Nezapomeňte na vhodné ponožky a obuv. Zvolte ponožky vyrobené z prodyšných materiálů a kvalitní turistické boty, které jsou pohodlné a mají dobrý grip na různých površích.
  • Vždy si s sebou vezměte náhradní oblečení. Při delších túrách se může stát, že se oblečení znečistí nebo promočí a budete rádi, když si můžete převléknout.

Doufáme, že jsme vám našimi tipy a radami pomohli vybrat správné oblečení a obuv na turistiku. Pokud budete dopředu myslet na všechno, co vás může potkat, letní turistika bude pro vás doslova zábavou. Přejeme vám, abyste si každou túru užili tak, jak se patří, a v zdraví se vždy vrátili domů!

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze