Kategorie
 
 
 
 
 
Středa, 06 července 2022
Jak na hygienu v přírodě

Dobrý plán trasy či správně sestavené vybavení, které si nosíte s sebou, jsou velmi důležité věci. Kromě základních věcí na spaní či vaření, je jedna kapitola, která je stejně důležitá a přitom často dávána do pozadí. Je to hygiena.

Hygienu bereme doma jako samozřejmost. Ráno vstaneme, osprchujeme se, omyjeme zuby a po toaletě máme neustále přístup k teplé čisté vodě a mýdlu. Stejně je to is potravinami, kde máme neustálou možnost je dobře umýt spolu s nádobím. Přestože lidi zachvátila relativní posedlost sterilitou, během turistiky či jakýchkoli aktivit v přírodě se chovají úplně jinak.

S hygienou to není třeba chorobně přehánět, ale zároveň ji není třeba ani zanedbávat . Jedna věc je osobní pohodlí či aroma, které musí trpět vaši spolutáborníci. Druhá věc jsou však plíseň na pokožce či jiné dermatologické problémy nebo střevní viróza s teplotou způsobené bakteriemi v jídle, často doprovázené třesem a bolestí svalstva.

Správná hygiena během pobytu v přírodě není jen věcí pohodlí, ale přímo ovlivňuje váš zdravotní stav a v případě zanedbání může v extrémních případech vést až k trvalým zdravotním následkům či úmrtí.

Podívejme se tedy blíže na to, jak si s tímto problémem poradit, abyste si své aktivity mohli užít vždy ve zdraví a pohodlí. Začneme nejprve věcmi, které si umíte pořídit v civilizaci a později se podíváme i na alternativní postupy z přírody.

Seznam hygienických pomůcek potřebných v přírodě


Manganistan draselný naleznete v každé lékárně. Je vodou ředitelný roztok, který pomáhá ostranit plísňová onemocnění chodidel. Používá se také k dezinfekci vody. Barví na fialově.

Seznam se jeví dlouhý, ale většinou jde o drobnosti, které nezaberou mnoho místa. Přibalit si můžete také sadu na šití , pokud byste potřebovali něco opravit na oblečení.

Přírodní alternativy hygienických pomůcek

Toaletní papír

O jeho důležitosti se asi rozepisovat detailně netřeba. Kromě primárního účelu lze použít jako:

  • nouzový podpal
  • konec tyčinky na čištění uší
  • čištění povrchu zubů
  • odstranění mastnoty z ešusu
  • mechanické přefiltrování vody

Alternativy

Jako náhradu toaletního papíru umíte použít velké listy rostlin jako je lopuch (Arctium), šoupolí kukuřice ať už zelené (je měkčí) nebo sušené, listy trav nebo jitrocelu širokolistého (Plantago major). Mnohé národy světa používají k čištění intimních měst prioritně vodu. Je to nejlepší volba jen v případě, že máte čas a dostatek tekoucí vody.

jitrocel širokolistý
Jitrocel širokolistý

Vatové tyčinky do úší

Ušní maz se tvoří neustále a zanáší zvukovod. Zalehlé uši nejsou jen věc vzájemné komunikace. Dobrý sluch je v přírodě velmi důležitý. Pomáhá při hledání zdrojů a situačním přehledu, kde čisté uši upozorní na tekoucí vodu a také na pohyb zvířat v blízkém okolí. Kromě čištění uší se hodí ik čištění drobných ran či odstranění špíny z těžko dostupných zákoutí výstroje a výzbroje.

Alternativy

Když vám dojdou tyčinky do uší, existuje hned několik náhrad. Nejjednodušší je kousek kapesníku nebo toaletního papíru . Srolujte je do tenkého válečku a točte v uchu do jedné strany.

Efektivnější je vyrobit si tyčinku se dřívkem. Vezměte dlouhý kousek měkkého dřívka, například vrby a vytvarujte jej do tenké hladké špejle. Ujistěte se, že konec, který si budete vkládat do ucha, je tupý a nebude mít ostré hrany. Obalte ho kouskem látky nebo vatou.

Vatové tyčinky do uší vyrobené z rostlin

Při čištění dávejte vždy pozor . Proražení ušní bubínek není legrace a můžete si sluch poškodit natrvalo. Rovněž si zkontrolujte zda tampon na konci špejle dobře drží, aby se nesesmykl a neucpal jste zvukovod.

Dámská hygiena

Pro slečny a dámy jde o přirozené téma. Pánové, budme gentlemani a vezměme na vědomí, že se toto téma týká i nás. Pohodlí a bezpečnost našich poloviček by měla být pro nás priorita.

Určitě většině z nás napadnou první vložky a tampony. Pár kusů přibalených v batohu nikdy nezaškodí. Mají různé využití. Pomáhají zpomalit krvácení či překrýt oděrky na kůži nebo jako vrstva v improvizovaném filtru pro mechanické pročištění vody. Tampony nosím vždy v sadě pro zakládání ohně . Plastový obal dobře odolává vodě a po rozbalení se z něj stane rozměrné přadeno prvotřídního práchna, které hoří už po pár jiskrách.

V přírodě ovšem tampony a vložky nemusí být během menstruace nejlepší nápad. Problém tvoří hlavně použité. Krev s výrazným pachem a směsí hormonů, láká okolní dravci a škodlivý hmyz . Je velký problém se jich zbavit. Zakopat je, nic neřeší a jen vytváří další odpad v přírodě. Rovněž není dobré řešení ani spálení v topeništi. Často nemusí být ohniště k dispozici.

Problém nejlépe řeší menstruační kalíšek. Je to silikonový kalich s rezervoárem aplikovaný nitrotělně. Neomezuje při pohybu, takže na túru a aktivnější pohyb je přímo ideální. Zároveň se nevyměňuje, ale čistí, takže nevytváří odpad a nemusíte s sebou nosit náhradu. Sterilizuje se vypláchnutím a vyvařením v čisté vodě.

Obecně platí, že intimní místa udržujte v co největší čistotě. Při balení nešetřete náhradním spodním prádlem a noste volnější kalhoty, které lépe brání opruzení. Ideální je umyt intimní zóny vždy, když je to možné. Pozor však na stojatou vodu či řeky, jinak si koledujete o plísně a kvasinkové infekce. Podobně může dopadnout utírání se listy či trávou.

Zapomenutý zubní kartáček či pasta? Toto jsou alternativy

Existuje jen málo nepříjemnějších věcí jako je zanícený nerv či zlomený zub, když je nejbližší zubař kilometry daleko. Co však dělat, pokud vám dojde zubní pasta či ztratíte zubní kartáček?

Alternativy

K čištění zubů nepotřebujete nutně zastavovat, lze jej pohodlně čistit i během pochodu. V případě, že ztratíte zubní kartáček, existují přírodní náhrady. Jednou z nich je rozžvýkaný kousek čerstvé větvičky, například z vrby. Očistěte konec od kůry a rozdrťte jej mezi dvěma kameny. Pořádně ho rozkušte a máte po ruce nový kartáček.

Nezapomínejte na mezizubní prostor. Přibalte si také zubní nit. Je lepší než párátko a má mnoho využití. Dá se v nouzi použít i jako vlasec na menší ryby nebo nit na opravu oblečení a výstroje.

Pokud vám dojde zubní pasta, je několik možností.

  • Uhlíky - rozdrťte je na jemno a smíchejte s trochou vody. Se vzniklou pastou si vyčistěte zuby. Černé zuby lehce vypláchnete vodou. Uhlí odstraní povlak na sklovině a potlačí bakterie v dásních.

Dřevěné uhlíky

  • Soda bikarbonu - podobně jako s uhlím, přidejte trochu vody as pastou vyčistěte zuby. Nezapomeňte si je po vyčištění dobře vypláchnout. Výsledek může být poněkud bublavý, čistí však skvěle. Není však vhodná jako dlouhodobá alternativa, může poškodit vaši sklovinu.

  • Slaná voda - smíchejte větší množství soli s vodou, aby vznikl hustý roztok. Řádně si s ním vypláchněte zuby. Sůl zabíjí mikroby a bakterie. Důležité je, abyste roztok nekloktali a nepohltli. Slaná voda v takové koncentraci vám může uškodit a způsobit problémy s ledvinami či dehydrataci.

  • Salvadora Persica - u nás je známá jako Salvadora perská. Jedná se o rostlinu z oblasti blízkého východu, která je rozšířena po celé Africe. Její rozžvýkané kořeny se používají k čištění zubů již tisíce let a znali ji už ve starém Babylonu. Obsahuje mnoho minerálů, vitamínů a má bělící účinky. Je ideální pro čištění zubů během pochodu a nedostatku vody.

Péče o nehty

Zalomený nehet s otevřenou ranou je nejen bolestivý, ale zároveň může způsobit infekce a přilákat nepříjemný hmyz, hlavně v tropickém prostředí. Nejhorší je to na chodidlech, kde komplikuje chůzi a riziko infekce je mnohem vyšší. Špina za nehty může kontaminovat jídlo a čistou vodu, čímž si přivoláte další nemoci.

Nehty udržujte vždy čisté a omývejte si je po každé potřebě a před manipulací s potravinami. Snazší, než odstraňovat zanesenou špínu je udržovat nehty krátké. Ideální jsou malé nůžky , které můžete využít iv první pomoci nebo pilník na nehty. Pokud pilník nemáte, můžete si nehty brousit na ploském kameni . Nezkracujte si je kousáním. Dostanou se vám do úst bakterie a způsobíte si drobné rány na prstech, kterými se do krve může dostat infekce.

Péče o vlasy

Přibalte si do batohu kartáč na vlasy. Pomáhá vyčesat napadané zbytky ze stromů a keřů. Zabráníte s ní tvorbě uzlů, zbavíte se uvolněných lupů a předejdete zdomácnění nežádoucích hmyzích nájemníků. Neplatí to jen pro vlasy ale i pro knírače.

Alternativa:

Pokud kartáč nemáte, umíte si vyrobit hřeben. Potřebujete plochý delší kousek dřeva. Vezměte ohořelý kousek dřívka s černým koncem a kousek rovné třtiny. Dřívko poslouží jako tužka a rákos jako pravítko. Rozdělte hřeben po délce na dvě stejné části a ve spodním díle nalinkujte zuby podle toho, jak hustý hřeben byste chtěli. Vyřízněte každý druhý zub a hřeben je na světě. Hřeben co nejlépe zaoblete třením menšího kamene nebo pískem nasypáním na mokrém kusu látky.

Umyjte si hlavu každý den , i kdyby jen čistou vodou. Odstraníte prach a část mastnoty z vlasů a pokožky. Zároveň ztlumíte zápach z kouře z topeniště zachycený ve vlasech.

Muž umývající si tvář v horském potoce

Pokud nemáte mýdlo, vytvořte si čistící pastu . Jedná se o stejný recept jako v případě zubů, tedy rozdrcený popel nebo sodu bikarbonu. Pastu jemně naneste a vmasírujte do pokožky. Hlavu oplachujte, dokud s vlasem nesmyjete zbytky čistící pasty.

Máte-li delší vlasy noste je zapletené. Je to nejlepší řešení jak mít vlasy v pořádku a zároveň vám nebudou překážet. Pokud nemáte gumičku či sponky, dobře poslouží i dlouhý kousek tenkého lanka. S kouskem dlouhé kůže si lidé zaplétali vlasy už před tisíci lety.

Repelenty a deodorant

V případě, že vám dojde repelent, můžete použít některou z následujících alternativ.

Rozdrťte cibuli nebo česnek a potřete si tělo, abyste pomohli odehnat komáry. Životní lásku si v kempu asi nenajdete, ale za to se nemusíte bát upírů a komáři dají klid také.

Pomáhá i pobyt při kouři . Nemusí to být nutně ohniště. Můžete po táboře rozmístit kouřící pochodně. Vezměte kus rovného dřeva, dlouhý tak, aby vám při zatlačení do země sahal po rameno. Roztřepte jeho konec a křížem přes vzniklé hroty dejte kousky pevného dřeva, aby vznikl tvar badmintonového košíku. Do jeho středu dejte velký kus žhavého uhlíku a na vrch položte vlhký mech. Výsledný kouř bude odpuzovat okolní hmyz. Uhlík s mechem vyměňujte podle potřeby.

Kempový oheň v pozadí Kempový stan s kytarou

Relativně účinný je sáček s fenyklovými semínky a sušenou šalvějí. Do tenkého plátěného sáčku o velikosti krabičky od zápalek nasypte obě přísady. Vyrobte si několik takových sáčků a pokládejte si je po váčcích a kolem batohu. Na aroma si rychle zvyknete, mně osobně je příjemná. Působí na komáry v těsné blízkosti, ale v bažinách je již méně účinný, pro vyšší koncentraci hmyzu.

V případě největší nouze si můžete potřít odhalené části pokožky blátem. Nejideálnější je jíl.

Místo svého oblíbeného deodorantu se raději pod pažemi pravidelně myjte s obyčejným mýdlem. V parfémovaných deodorantech jsou složky, které jsou pro hmyz lákavé. Zpocené oblečení vonící deodorantem dokonce láká štěnice více, než klasicky propocené oblečení. Silněji vás cítí i okolní zvířata. Ke snížení pocení pomůže volnější prodyšné oblečení, pod kterým bude lépe proudit vzduch.

Jako náhradu deodorantu můžete použít solnou pastu (do soli přidejte pár kapek vody, aby vznikla granulovaná pasta, kterou si rozetřete pod pažemi), sodu bikarbonu (stejný postup jako se solí) nebo rozdrcené uhlí . Uhlí sice zabarví paže i oblečení na černo, svůj úkol však splní na jedničku.

Houbová koupel

Jedna z nejlepších věcí, jakou si můžete přibalit pro osobní hygienu, je houba do koupele. Pokud nemáte možnost běžné koupele, druhá nejlepší možnost je umýt se houbou. Dobře poslouží i menší ručník. Pokud máte vodu z přírodního zdroje a nevytéká přímo ze skály, před použitým ji vždy převařte na 10 minut, abyste měli jistotu, že neobsahuje bakterie. Tento způsob je rychlý, jednoduchý, spotřebujete méně vody a umíte se umýt v podstatě kdekoli, kde táboříte. Houbou lázní si skvěle umyjete i citlivější místa v záhybech a dobře odstraní mastnotu z pokožky.

Skvělou přírodní alternativou může být houba z lufy. Lufa je druh dýně, připomíná okurku nebo cuketu. Po prohlédnutí se mění na přírodní houbu, kterou můžete využít k mytí nádobí nebo osobní hygienu. Výhodou je, že pokud ji zapomenete někde v přírodě, tak nevytvoříte žádný odpad, jelikož je to čistě přírodní materiál.

Lufa - houba z dýně

Dezinfekce

Přibalte si tubu gelové dezinfekce . Nebude vždy možnost umýt ruce a důležité to bude hlavně po provedení potřeby. Špinavé ruce mohou kontaminovat jídlo a pitnou vodu, způsobit nepříjemné zažívací potíže či záněty v ranách na pokožce. Gelová dezinfekce zabije 99% bakterií.

Jako alternativa skvěle poslouží i čistý alkohol . Kromě rukou s ním sterilizujete i předměty, což se hodí hlavně při první pomoci na očištění jehel či skalpelu. Pokud nemáte jiný prostředek, naneste pár kapek na kus látky nebo vaty a ošetřete si s ním okolí ran a drobných oděrků ještě před tím, než si je obvážete nebo aplikujete náplast. Alkoholové utěrky bývají základem každé dobré lékárničky. Přesvědčte se proto ještě před odjezdem, zda jich máte v lékárničce dostatek.

Chodidla

Pochody s plnou polní nebo i na lehce ale v těžším terénu, jsou pro vaše chodidla namáhavá. Riziko nepředstavují jen kluzké kameny na chodnících, ale i samotná vlhkost. Začněte správným výběrem obuvi. Bota nesmí být příliš těsná, aby nebránila průtoku krve v chodidle, ale zároveň ani příliš volná, abyste měli jistý krok a neriskovali zranění kotníku.

  • vyzujte se a vyvětrejte chodidla vždy, když to bude možné
  • pokud se nemůžete zout, při krátkých zastávkách si alespoň rozšněrujte botu
  • nešetřete náhradními ponožkami a klidně je vyměňte i 2x denně, ať jsou nohy co nejvíce v suchu
  • umyjte si chodidla v čisté vodě vždy, když bude příležitost
  • udržujte nehty upravené

Oprava oblečení

Další věcí, která by neměla chybět je malá šicí sada pro opravy oblečení. Zdánlivě s hygienou nesouvisí, je tam však spojitost. Pokožka bude přes díry v látce snáze vystavena dešti, slunci a bodavému hmyzu. Je větší šance, že si uděláte oděrky na pokožce, při pohybu na skalách nebo prodírání se keři a vlhkost či zima se vám dostanou snáze pod oblečení.

Opravit menší poškození netrvá dlouho. Opravte je proto dříve, než se zvětší. Na chvíli se tak zastavíte a můžete se lépe rozhlédnout po okolí nebo se při opravě zaposlouchat do okolních zvuků. Je to také skvělá aktivita při večerním ohni.

Čištění nádobí

Udržet nádobí vždy čisté, bez zbytků jídla a sazí, nemusí být jednoduché, zvláště pokud nemáte přístup k většímu množství vody. Při balení proto nezapomeňte na houbičku na nádobí . Houbička umíte skvěle nahradit chomáčem mechu nebo slámou.

Muž s kempinkovým nádobím v ruce u jezera

Držte se těchto zásad:

Nepoužívejte saponát na nádobí. Kontaminujete pitnou vodu a můžete vážně poškodit místní ekosystém. Jako náhrada skvěle poslouží jemný písek a rozdrcený popel , které odstraní mastnotu a připečené zbytky. Naneste trochu do nádoby a čistěte, dokud odstraníte špínu. Směs vyměňte podle potřeby a na konci dobře opláchněte čistou vodou.

Pokud nemáte k dispozici dostatek vody, čistěte nejprve nasucho. Popel a suchá tráva dobře absorbují mastnoty a mechanicky odstraní největší špínu. S vodou v malých množstvích odstraňte až zbylé nečistoty.

Vnitřek nádoby můžete také vyvařit , abyste zabili bakterie. Nechte vodu vařit minimálně 10 minut od doby, kdy se objeví bublinky.

Nenechávejte v ešusech zbytky jídla . Lákají hmyz a zvířata v okolí. Velké šelmy cítí jídlo i na několik kilometrů. V případě nutnosti odneste jídlo alespoň 200 metrů od tábora, uložte jej do pytle a vytáhněte na laně vysoko na strom. Přivažte lano o kus těžšího dřeva a přehodte jej přes vysokou větev na stromě. Získáte tak kladku a nemusíte na strom zbytečně lézt.

Základní rady na konec

  • Nešetřete náhradním spodním prádlem a ponožkami.
  • Vždy si před odjezdem důkladně zkontrolujte inventář a hlavně obsah lékárničky.
  • Z důležitých věcí si přibalte kus navíc a mějte jej odděleně. Například důležité léky, pinzetu, mýdlo.
  • Jídlo držte odděleně od tábora. Hlavně nedojedené zbytky. Vytáhněte je v pytli na strom cca 200m od tábora.
  • Udržujte si v hygieně pravidelnou rutinu jako česání či čištění zubů nebo houbou koupel.
  • Noste volnější oblečení, aby pod ním lépe proudil vzduch.
  • Oblékejte se systémem vrstvení. Noste více tenkých vrstev. Můžete se tak oblékat a svlékat podle aktuální potřeby a zabráníte zbytečnému přehřátí organismu či naopak podchlazení.
  • Vezměte si menší lopatku k vykopání latřiny. Latrínu vykopte několik desítek metrů od tábořiště. Její velikost závisí na velikosti vaší skupiny a na tom, na jak dlouho chcete na místě zůstat. Její okraje vždy výrazně označte a obložte rovným dřevem, aby do ní nikdo nespadl, včetně zvířat. Místo si můžete na noc označit zavěšením chemického světla a potáhnout si vodící lano podél silnice až do tábořiště. Vždy po potřebě naházejte do jámy trochu zeminy k překrytí. Před odjezdem vždy latrinu znovu zakopejte. Je to nejen bezpečné, ale zároveň i základní slušnost.
  • Pokud nemáte neumíte vyprat špinavé prádlo a čisté se minulo, noste jej obráceně.
  • Vyperte v rukou špinavé věci vždy, když to bude možné. Prádlo může schnout i během cesty zavěšené na batohu nebo na dlouhé holi přehozené přes rameno.
  • Před vstupem do stanu se vždy zujte.
  • Než vejdete do spacáku, oblékněte si čisté oblečení. Náhradní věci na noc nenoste přes den, abyste měli oblečení na převlečení.
  • Vyzujte se nebo si alespoň uvolněte šňůrky vždy, když na chvíli zastavíte. Nohy si trošku odpočinou a odvětrá se část potu.
  • Nenechávejte věci zašpiněné krví pohozené po okolí. Jednak odpad do přírody nepatří a lákáte tím k sobě predátory a nepříjemný hmyz. Použité náplasti či obvazy řádně spalte v ohni.
 
JYupWMLW

1

...
JYupWMLW

1

...

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze