Kategorie
 
 
 
 
 
Čtvrtek, 21 října 2021
Jak začít s horolezectvím a jaké benefity přináší

Láká vás horolezectví, ale nevíte jak s ním začít? V tomto článku se dočtete, jaké výhody a benefity přináší pro vaše tělo a mysl. Pokud jste úplný začátečník, dozvíte se, jakým způsobem se můžete začít věnovat tomuto adrenalinovému sportu.

Historie horolezectví

Na začátek si můžeme trochu zavzpomínat a objasnit si, jak horolezectví vzniklo. První cesty člověka do hor nebyly kvůli sportovnímu vyžití, ale potravě. Pozdějším důvodem návštěv hor byl sběr hornin, minerálů, ale i válečné konflikty.

První zmínky o cestách do hor se v Evropě datují v 16. století. Hlavním důvodem pobytu v horách byla obživa, lov kamzíků a jiných zvířat. Našli se i jedinci, jejichž vidina bohatství lákala o něco více. Populární byly tzv. hledači minerálů - převážně obyvatelé podhorských vesnic, kteří domácí prostředí znali nejlépe. Sběrem minerálů poznávali své okolí, a tak se z nich stali horští vůdci - horalé. Postupem času se z jejich koníčka stala práce. Nejenže se živili sběrem minerálů, přibyla jim i první klientela. Byli to různí vědci, jejichž zajímali kuriozity přírody. Později se připojili lidé z vyšší společenské vrstvy, kteří již v té době měli zájem o přírodu. Teprve koncem 19. století a začátkem 20. se poprvé začalo rozvíjet horolezectví jako sportovní a volnočasová aktivita. Největší rozmach horolezectví nastal přibližně v polovině 20. století, kdy se začaly "dobíjet" první vrcholy, jejichž výška přesahovala 7000 mnm Největší horu světa Mount Everest, vysokou 8848 mnm, zdolali 29. května 1953 E.Hillary a T.Norgay.

 

E.Hillary a T.Norgay na Mount Everestu v roce 1953

Proč se věnovat horolezectví? Jaké výhody přináší?

Horolezectví jako sportovní činnost se stalo velmi oblíbeným, i díky několika benefitem, které přináší:

1. Pohyb prospěšný pro celé tělo

Pohyby, které provádíme při lezení přirozeně procvičují široké spektrum svalů, i díky tomu, že po celou dobu pracujete převážně s vlastní váhou. Nepozvednete jen sílu a vytrvalost, ale i koordinaci a rovnováhu. Lezení mnohokrát doporučují i fyzioterapeuti na zlepšení koordinace pohybů a zpevnění horní části těla. Kromě toho zlepšujete i koncentraci, bez které se v tomto sportu těžko obejdete. Při horolezectví musíte taktizovat a přemýšlet o každém jednom kroku, který se chystáte udělat.

2. Psychohygiena

Znovu můžeme zmínit důležitost koncentrace, která vede k jakési psychohygienu, při které si uvědomíte, že jediné, co je v té chvíli důležité, jsou správné převedeny pohyby a kroky. Díky tomu dokážete úplně vypnout od běžných myšlenek a povinností každodenního života, soustředit se na daný okamžik. Každá cesta končí odměnou v podobě nádherných výhledů a scénářů na okolní krajinu a pocitu spokojenosti za podaný výkon.

3. Pozitivní vliv na dýchací systém

O blahodárných účincích vysoko hořkého vzduchu asi psát nemusíme, zná je každý. Je však třeba připomenout, že stoupající nadmořská výška, a tím snižující se kyslík v atmosféře může na každého ovlivnit jinak.

4. Překonávání limitů

Narůstající touha zdolat vrchol cesty nejen odbourává strach, ale i posouvá limity. Nutí neustále překonávat naši sílu, nejen z fyzické stránky, ale iz té psychické. Učíme se být vděční za maličkosti, které nám v běžném životě přijdou jako samozřejmost, např. to, že nemusíme přespávat venku v chladu, ale doma v teplé posteli. Jsou to maličkosti, které si uvědomuje v momentě, kdy o ně přijdeme a už najednou nejsou tak samozřejmé.

5. Sebedůvěra a ambicióznost

Velmi důležitou součástí tohoto sportu je pozitivní nastavena mysl a důvěra v sebe sama. Negativní myšlenky jdou stranou, protože nijak nepomáhají. Při horolezectví můžete poznat kopec nové lidi, zkušenější, ale i méně zkušené, se kterými se budete navzájem motivovat a překonávat své limity. Ambicióznost se formuje tehdy, když už začínáte spekulovat o cestách, které se vám nepodařilo zdolat, a vracíte se na ně s touhou a odhodláním to změnit.

 

Jak začít s horolezectvím?

1. Začněte na stěně

Někde začít musíte a umělé stěny jsou na to jako stvořené. Nechte se vést někým zkušeným a seznamte se se základními principy lezení. Začít můžete na bouldrovkách - je to druh lezení na malých skalních blocích, nižších stěnách, bez použití lana. Při bouldorvaní se více méně leze pouze do stran, nazývá se to i jako traverzování. Výhodou je, že lezete jen několik metrů nad zemí, na které se nacházejí speciální matrace. Tento druh lezení je vhodný pro začínající lezce, díky své nenáročnosti přihlédnutím na zkušenosti a vybavení.

Lezení na stěně

2. Zaplaťte si kurz horolezectví

Kurzem můžete začít i hned, bez předchozích zkušeností s umělou stěnou. Pod vedením zkušeného instruktora se naučíte základy horolezectví a pohybu na skalách. Poznáte základní horolezecké vybavení, základy jištění a zajišťování. Naučíte se samostatně zvládat situace po pádu a poskytnout první pomoc. Existují letní i zimní kurzy. Na těch zimních se naučíte zdolávat sníh, používat mačky, cepíny, lana av neposlední řadě získáte praktické znalosti z lavinové prevence a záchrany při horolezeckých nehodách.

3. Pořiďte si vlastní horolezeckou výbavu

Pokud to už s horolezectvím myslíte vážně, je čas koupit si vlastní výbavu. Jako první je třeba pořídit sedací úvaz - tzv. sedák, přes který jste provázaný k lanu. Další důležitou součástí je ochrana hlavy, horolezecká přilba. Její nošení je velmi důležité, nikdy nelezte bez ní. Může dojít k pádu nebo zranění skálou padající z hora. Rovněž budete potřebovat hrudní úvaz, který vás při pádu stabilizuje nohama směrem dolů. Kromě jmenovaných je třeba pořídit pár dalších věcí.

Co všechno potřebujete:

  • Sedací úvaz / sedák
  • Horolezecká přilba 
  • Jistící prostředky, kyblíky
  • Kotvící desky,
  • Blokanty,
  • Slaňovací brzdy,
  • Stoupací popruhy / footcordy
  • Lana
  • Karabiny, expresky
  • Sáček s magnéziem
  • Horolezecký batoh
  • Cepíny
  • Mačky

 

Koupit horolezeckou výbavu

Základní horolezecká výbava

4. Trénujte

Cvičení dělá mistra, a to platí i při horolezectví a lezení. Ne vždy se vám podaří zdolat, vše co chcete, důležité je však nevzdávat se. K vyšší vytrvalosti a síle mohou dopomoci i velmi jednoduché cviky jako dřepy, kliky, shyby, cviky na záda a břicho. Můžete k tomu přidat i nějaké aerobní cvičení - běh, kolo, plavání, běhání po schodech, indoorové schody. Nejlepším tréninkem je však lezení samotné, avšak každá práce navíc vás posouvá blíže k cíli. Při lezení nesmíme zapomínat na správné dýchání, které je mnohdy podceňovány. Jeho zadržováním se obíráme o sílu, proto je třeba věnovat se i správnému dýchání.


Naši nabídku jsme rozšířili o sortiment pro horolezectví, protože naší vizí je poskytovat praktické produkty pro outdoor hobby a aktivní životní styl. Věříme, že jím potěšíme příznivce tohoto adrenalinového sportu. Po novém ve Waragode najdete základní vybavení potřebné pro lezení a horolezectví od francouzského výrobce Petzl.

Zdroj: https://www.infoglobe.sk/horolezecky-sprievodca/lezenie-historia-horolezectva/

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze