Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 29 března 2022
Víte, jak najít vodu v přírodě?

Představte si, že během několikadenní túry ztratíte stopu a ocitnete se uvíznutý uprostřed ničeho a téměř bez zdrojů vody. Voda bude jednoznačně tou nejdůležitější prioritou pro přežití v divočině. Jistě víte, že vaše tělo může vydržet nějaký čas bez jídla a nepotřebujete okamžité přístřeší, pokud nejste v extrémních vedrech nebo v mrazech. Ale více než 24 hodin bez vody si vybere svoji daň na vašem fyzickém a duševním stavu. Zabije vás rychleji než hladovění. Abyste se těmto katastrofickým scénářům vyhnuli, přinášíme vám několik tipů jak najít, zachytávat a filtrovat vodu v přírodě.

Jak najít zdroj pitné vody v přírodě?

Voda se nachází téměř ve všech druzích prostředí. Kdekoli, kde prší, ji můžete zachytit do nádoby nebo plachty. Pokud jste v mrazivých oblastech, můžete led vyčistit a roztát. Pokud je však led neprůhledný a šedý, jde o slanou zamrzlou vodu, která není vhodná k pití.

Pokud se vám stane, že uvíznete na poušti, následujte stezky, které vás povedou do táborů s napajedly. Dalším zdrojem jsou sudové kaktusy , které ukrývají pod pevnou kůrou šťávu, kterou jednoduše vymačkáte. Pozor však dávejte na bílou vytékající tekutinu, která je často toxická a jedovatá.

Jako první zdroj pitné vody vám v případě nouze mohou napadnout řeky, potoky a jezera . Tyto zdroje však nemusí být bezpečné. Voda může být kontaminována například. uhynulou zvěří, proto se na takové zdroje nikdy nespoléhejte a buďte opatrní. Abyste snížili pravděpodobnost kontaminace vody, měli byste upřednostňovat rychle tekoucí vodu ve vyšších nadmořských výškách a daleko od lidských obydlí a hospodářských zvířat.

Dobrým zdrojem v horských oblastech je i voda vytékající ze skály . Je menší šance, že je kontaminována zvířaty a zbytky rostlin, její teplota je většinou nízká, což snižuje množství bakterií.

Dávejte pozor na divokou zvěř nebo stopy zvířat, protože zvířata vždy vědí, kde je voda. Zavést k ní vás mohou stopy a lesní chodníčky zvířat.

zvířecí stezka v lese

zvířecí stopy

Kromě svěracích stop sledujte i hmyz , většina hmyzu se totiž pohybuje blízko vody. Bujná zelená vegetace je také znakem toho, že voda je blízko.

Je dobré sledovat i rostlinné indikátory, jako jsou vrby , které potřebují větší množství vody, nebo třtinu a pálku širokolistou . Jsou to nejlepší indikátory vody blízko pod povrchem. Vykopte jámu hlubokou asi 30 centimetrů se stejným průměrem a počkejte. Možná zůstanete překvapeni, když zjistíte, že otvor se brzy naplní vodou. Podzemní voda bude sice bahnita, ale přecezením přes kus látky se vyčistí a krátkodobě vám postačí. Je důležité si uvědomit, že kdykoli pijete vodu, aniž byste ji vyčistili, riskujete.

Pálka širokolistá

Třtina
Nacházíte-li se blízko sněhu a ledu, využijte jej a roztopte si pitnou vodu. Nikdy však pitnou vodu nekonzumujte mraženou – sníží vaši tělesnou teplotu a povede k dehydrataci. Sníh rozpustíte tak, že jej vložíte do hrnce, pod kterým založíte oheň. Rozpouštějte jej postupně. Pokud jej do hrnce vložíte najednou, spodní část se rozpustí a nasákne do zbytku sněhu, což může způsobit, že se vám hrnec připálí.

Ve většině venkovských oblastí lze nalézt pitnou vodu, avšak nemusí být vždy bezpečná. Ve venkovských oblastech je velká možnost kontaminace od zvířecích exkrementů, olejnatých látek ze zemědělských prostředků a hlavně masivního hnojení.

Vyhněte se vodě, pokud na povrchu vidíte olejovou skvrnu. Filtrováním a varem se chemikálie neodstraňují. Pokud kolem vody neroste žádná zelená vegetace nebo jsou-li přítomny zvířecí kosti , které jsou znakem znečištění, vyhýbejte se takovému zdroji. Buďte opatrní i tehdy, pokud se na okraji vody nachází mnoho minerálních usazenin, které by mohly naznačovat zásaditý stav .

Jak zjistit kontaminaci vody

O tom, zda je voda kontaminována, mohou napovědět následující indikátory:

  • zápach, voda pokrytá pěnou a bublinami
  • zabarvení vody
  • vodní zdroje, kolem kterých neroste žádná vegetace nebo se rostliny v okolí zdají být nemocné

Kontaminovaná voda

Zdroje tekutin, které mohou uškodit

Pokud jste ve svém okolí nenašli žádný zdroj vody a pociťujete zoufalství, v žádném případě nenahrazujte vodu následujícími tekutinami:

  • Alkoholické nápoje - tělo rychle dehydratují
  • Moč- obsahuje škodlivé odpadní látky a 2% soli
  • Krev- může přenášet různé nemoci
  • Mořská voda - obsahuje 4% soli, což znamená, že její pití způsobuje vyčerpávání zásob vody v těle namísto jejího doplnění

Minimalizace ztrát vody v lidském těle

Pokud vám dochází pitná voda nebo jste o ni přišli úplně, chvíli potrvá, než nějakou najdete. Abyste zabránili rychlé ztrátě vody z těla a úplné dehydrataci řiďte se následujícími pokyny:

  • během hledání si udělejte pauzu a odpočívejte
  • nekuřte a nepijte alkohol - kouření způsobuje pocit žízně a alkohol dehydrataci
  • vyhledávejte stín
  • vyhýbejte se horké zemi a neležte na ní
  • jezte co nejméně - k tomu, aby naše tělo rozložilo potravu potřebuje vodu. Tím, že jíte, se o ni dobrovolně připravujete a způsobujte si dehydrataci.
  • snažte se mluvit co nejméně a dýchejte převážně nosem, ne ústy

Techniky zachytávání vody v přírodě

Existuje několik technik, které můžete efektivně využít pro získání pitné vody v přírodě. Představíme si některé z nich:

Zachytávání vody pomocí slunečního destilačního přístroje

Jedním základním způsobem, jak můžete zachytávat vodu, je vytvořit si sluneční destilační přístroj.

K tomu budete potřebovat fólii, lopatku nebo jiný nástroj pro vykopávání, nádobu, hadičku k pití a kámen .

  • Vyberte si vlhké místo, na které bude většinu dne svítit sluneční světlo. Máte-li vybrané místo, můžete vykopat jámu v průměru 90cm s hloubkou 45cm. Do středu jámy umístěte nádobu na sběr vody. Do nádoby vložte delší hadičku k pití. Její druhý konec umístěte mimo jámu. Místo hadičky můžete použít také duté třtiny.

Dutá rákos

  • Jámu přikryjte fólií nebo igelitem. Po bocích umístěte kameny nebo zeminu, aby se nesklouzl.
  • Do středu fólie umístěte kámen a tak vytvořte z fólie trychtýř, po kterém bude stékat voda do nádoby. Sluneční teplo zvyšuje teplotu vzduchu a půdy, a tak se vytváří kondenzace na plastu. Tato metoda je obzvláště efektivní v pouštních oblastech nebo v místech, kde je přes den horko a v noci chladno.
  • Díky destilačnímu přístroji byste měli nasbírat nejméně 0,55l za 24 hodin. Pokud si to můžete dovolit, nechte vodu odležet zhruba 12 hodin a získejte tak lepší chuť vody.
  • K pití vody můžete použít přímo hadičku.
  • Pro dosažení čistší vody můžete využít filtraci, o které se dozvíte níže.

Solární destilační přístroj pro získávání vody v přírodě
Solární destilační přístroj

Technika kondenzace

Pokud nemáte chuť kopat, můžete vodu získat využitím techniky kondenzace. Budete potřebovat plastový sáček/igelitovou tašku a něco k vázání.

Stromy a rostliny v sobě udržují vodu, která vám může zachránit život, ocitnete-li se bez pitné vody. Kořeny stromů a rostlin vytahují vodu z půdy. Stromy dokonce dokážou vytáhnout podzemní vodu až z více než 15m hloubky .

  • Vezměte tašku a přivažte ji kolem listové zelené větve stromu, keře. Vybírejte zdravé rostliny a stromy. Sáček umístěte s otvorem vzhůru, aby se ve spodním rohu sáčku mohla shromažďovat voda. Zatížte vnitřek kamenem, abyste vytvořili nízký bod.

Kondenzace pomocí odpařovacího vaku na stroměKondenzace odpařovacím vakem na stromě
Kondenzace pomocí odpařovacího vaku

  • Použít můžete i utržené rostliny, které vložíte do sáčku, ve kterém dojde ke kondenzaci. Sáček položte na slunné místo. Rostliny nebo listí je třeba zespodu podepřít kameny, aby se pod nimi shromáždila voda. Listy by se neměly dotýkat plastového sáčku. Sáček napněte a zachyťte kamenem. Podepřete ho dřevěným kolíkem. Pozor, aby se vám sáček neroztrhl, proto kolík vyztužte.

Technika kondenzace plastovým sáčkem na zemi s rostlinami
Kondenzace odpařovacím vakem s rostlinami

Nakonec propíchněte sáček, abyste mohli vodu vypít. Vždy se vyhýbejte jedovaté vegetaci.

Plážová studna

Pokud se nacházíte poblíž pobřeží, plážová studna je skvělý způsob, jak získat pitnou vodu.

  • Vykopejte 90-150 cm díru v prohlubni za první pískovou dunou. Umístěte kameny na dno studny, aby voda neprosakovala přes písek, a pokud je to možné, obložte stěny dřevem - zabrání se tím propadnutí stěn. Za pár hodin můžete získat až 4 litry filtrované vody. Má-li příliš slanou chuť, měli byste se přesunout více dozadu, za druhou písečnou dunu.
  • Tato technika plážových studní funguje v blízkosti jakéhokoli vodního útvaru. Močárny a jezerní studny však vykopejte blíže k vodě než u plážové verze. Stejná metoda funguje iv poušti během vlhkého období – stačí kopat v nízkém bodě mezi dunami, blízko vegetace. Hledejte vlhkou půdu v suchých korytech řek a je pravděpodobné, že pod nimi naleznete podzemní vodu.

Sběr pitné vody z rosy

Přísun pitné vody může poskytnout i silná rosa. Nejlepším způsobem, jak získat vodu z rosy je přivázat si hadry nebo trsy jemné trávy kolem kotníků a projít se po trávě pokrytou rosou. Když hadry nebo trsy trávy absorbují rosu , vyždímejte vodu do nádoby. Postup opakujte, dokud nebudete mít zásobu vody nebo dokud nezmizí rosa.

Vodu můžete sbírat i ve formě deště zachyceném na rostlinách, jako např. mech. Ten jednoduše vyždímáte do nádoby.

Využijte plastovou fólii

Máte-li plášť nebo můžete najít plastovou fólii, roztáhněte ji a přivažte rohy ke stromům několik metrů nad zemí. Najděte nádobu a přivažte plášť na šikmo s mírným průhybem, aby se déšť shromáždil a odtekl. Pokud nemůžete najít nádobu, svažte ji na všech čtyřech rozích a ještě více ji převěste – poslouží jako provizorní vak na vodu.

Zachytit dešťovou vodu víte podobným způsobem i na zemi. Rozprostřete fólii na zem a umístěte pod ni nádobu na sběr vody. Pomocí rozprostřené fólie do nádoby stečou kapky deště či ranní rosy.

Rozprostřená plastová fólie pro zachytávání deště

Jak na filtrování vody

Budete potřebovat velkou plechovku nebo pet láhev, písek, látku, dřevěné uhlí a kamínky. Na vrch můžete použít i mech , pokud nějaký najdete.

Filtr na vodu z pet láhve

  • Odřízněte spodní část pet láhve. Vyražte 5 až 10 malých otvorů do uzávěru. Naplňte ji střídavými vrstvami kamene, písku a látky a dřevěného uhlí. Naplněnou láhev/filtr položte do menší nádoby, kterou jste vytvořili proříznutím láhve. Nalijte nasbíranou vodu a počkejte, než proteče přes filtr do spodní nádoby.

Filtr na vodu z pet láhve

  • Voda by měla protéct zcela čistá, pokud ne, můžete ji znovu nalít a přefiltrovat. Tato metoda odstraňuje pouze velké usazeniny a zlepšuje chuť vody. Vodu byste měli vždy ještě pročistit – nejlépe převařením.

Jak na čištění pitné vody v přírodě

Abyste jej mohli zachycenou vodu bezpečně pít, musíte ji předtím vyčistit. Vaření je nejlepší a nejjednodušší způsob , jak zajistit bezpečnou pitnou vodu. Vodu je třeba převařit přibližně 8-10 min. Vodu můžete převařit v hrnci nebo v jiné nádobce. Pokud žádnou nemáte, můžete jako improvizaci použít následující:

  • Hliníková plechovka
  • Plechovka
  • Velká skořepina
  • Skleněná nádoba
  • Vydlabané dřevo – střídáním horkých kamenů v něm dokážeme uvařit vodu.

Předtím než dáte vodu vařit ji nezapomeňte odfiltrovat použitím košile, hadříku, nylonové punčochy nebo filtrem z pet láhve. Takto se   zbavíte kalu , který se na vodě usadil.

Jednou z metod, jak převařit vodu, je zcela naplnit láhev vodou, uzavřít ji a hodit do žhavého uhlí. Nedostatek vzduchu v láhvi by měl zabránit roztání láhve. Tento způsob vaření však není ideálním řešením , jelikož se do vody mohou dostat části plastu. Může se však použít v případě nouze.

Pokud nemáte dostatek vody k naplnění láhve, můžete ji zavěsit nad oheň pomocí lana, aby se plameny dotýkaly dna. Pokud neumíte založit oheň, nechte vodu v průhledné nádobě na slunci , které také dokáže zabít bakterie.

Dalším způsobem čištění vody je použití přenosných filtrů nebo čistících tablet. Tablety používají k úpravě vody buď jód nebo chlór. Vždy se před použitím ujistěte, že nejste alergičtí.

Filtrování vody v přírodě pomocí přenosného filtru

Zdroje: J. Wiseman - SAS příručka jak přežít, P. Darman - Jak přežít v extrémních podmínkách

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze