Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 19 dubna 2022
Jak správně pečovat o EDC nože?

Všechno, co je nám srdci blízké, si zaslouží naši zvýšenou pozornost a péči. Vřelé objetí pro manželku/manžela, čas věnovaný dětem, nekonečné minuty škrábání za ušima pro naše chlupaté parťáky. Jiné to není ani s věcmi. Konkrétně mám na mysli naše ocelové společníky - EDC nože, neboli nože pro každodenní nošení ( EDC - every day carry).

Každý fanoušek nožů by měl znát základy správné péče o nože. Nemám na mysli jen samotné broušení, ale komplexní péči, aby vám váš nůž vydržel dlouhá léta a byl vám spolehlivým společníkem v každodenních dobrodružstvích či v práci.

Řekněme si tedy několik základů, jak se o své nože dobře postarat .

Pravidelné broušení

Nikdy nezatupte svůj nůž natolik, abyste jej museli plnohodnotně brousit. Vždy, když ztratí trochu své řezivosti, obtáhněte ho ocílkou nebo na koženém pásu s trochou brusné pasty. Renomovaní výrobci dodávají své nože v top nabroušeném stavu. Pokud nezasáhnete příliš do výbrusu a geometrie, nůž bude vždy ve skvělém stavu jako v den, kdy jste si jej koupili.

Broušení nože

Čistota je základ

Udržovat svůj nůž čistý, bere asi většina z nás jako samozřejmost. Jen otření po potravinách či zbytcích kůry však nestačí. Ideální je obyčejné tuhé mýdlo . Namydlete si pořádné ruce a pod teplou vodou projeďte všechny důležité plochy. Proud vody s mýdlem se tak dostane i do menších zákoutí a vypudí nečistoty i zpod planžety a ložiska. Mýdlo neničí dřevo na rukojeti, na čepeli nezůstane pachuť. Nůž je rychleji suchý.

Aby dřevo zářilo co nejdéle, použijte olej a vosk

Dřevo je výtvor přírody, který je neustále v pohybu. Jak tedy zabránit vysychání či praskání? Ideální jsou dva způsoby. Olej a vosk.

Vyhněte se kuchyňským olejům či mastím . Řady starých mám jsou sice fajn, ale v tomto případě vám to přinese medvědí službu v podobě zničeného dřeva a čepele.

Olej zvýrazní barvy a kresbu dřeva. Přírodní barevné oleje, jako lněný nebo tungový mají žlutý a hnědý odstín. Neutrální barvu má parafínový olej. Pronikne do hloubky dřeva, udělá ho krásnějším , avšak nikdy nevyschne. Rukojeť se na čas stane rezervoárem průhledného oleje, který se pomalu vpíjí do rukou, pouzdra i kapes kalhot.

Pokud po 30minutové koupeli zabalíte rukojeť na několik hodin do papírových utěrek, výsledek bude dokonalý. Vysychavé oleje zpevňují pevnost dřevěných vláken .

Ohledně vosku nezáleží na tom, jaký při ošetření dřevěných držadel a střenek použijete. Důležité je, abyste jej nanášeli při pokojové teplotě a dali mu dostatek času na zaschnutí. Hadříkem ho leštěte až po jeho dokonalém zaschnutí. Vosk je dobře nanesen tehdy, když necítíte lepivost, ale pevnost.

Dva nože s dřevěnými držadly, které jsou zapíchnuté do stromu v lese.

Nejlepší chemický čistič - obyčejné Zippo

Zapomeňte na ředidla, technický benzín či líh. Nejlepším čističem na nože je totiž paradoxně palivo do zapalovačů Zippo Fluid. Jeho jemnost a čistící schopnosti jsou pověstné. Vyčistí všechno a nepoškodí nic. I díky tomu se využívá i při čištění optiky, což velmi dobře znají fotografové či střelci používající MOS nebo puškohled.

Nic nevydrží věčně ani šrouby

Mezi detaily, které si zaslouží pozornost, patří určitě šrouby. Ať už drží sponu nebo pažbičky, jejich ztráta je nepříjemná. Náhradní šrouby od originálního dodavatele se hůře shánějí. Chybějící šroub snižuje funkčnost a bezpečnost vašeho nože. Jejich uvolnění usnadňuje usazování nečistot či zadržování vlhkosti v zákoutích.

Pozorně proto zkontrolujte šrouby vždy, když si berete nůž s sebou a ideálně i při jeho skladování v pouzdře. Je lepší šrouby neutahovat zcela na sílu. Můžete si tak poškodit závity a hlavičku šroubu.

Použijte kapku nejslabšího závitového lepidla. Za pár vteřin uzamkne šroub pevně na místě, ale spoj bude dostatečně slabý, aby se dal uvolnit imbusem či šroubovákem.

Jak na skvrny?

Každý fanoušek nástrojových ocelí to zná. Časem se objeví fleky podobné ohraničené rzi a lámete si hlavu, co s tím. Na vině mohou být kyseliny z ovoce a zeleniny, ale také zrníčka oceli. Jak na ně? Vezměte obyčejnou kancelářskou gumu a čistěte ve směru broušení. Je velká naděje, že se tímto jednoduchým a levným nástrojem zbavíte většiny vad. Pro odolnější defekty použijte brusnou ocelovou vlnu ve zrnitosti 000. Škrábanců se nebojte. Povrch zůstane jemný a lesklý.

Není rez, jako rez

Uhlíková ocel má své výhody. Čepel se dobře brousí a udržuje si dlouho vynikající řezivost. Má však také své nevýhody. Při větším vystavení vlhkosti či práci s potravinami vytváří bez okamžitého čištění povlak. Jedná se o chemickou reakci s kyselinami, která má podobu červené rzi a na potravinách zanechává nepříjemnou pachuť.

Recept k nápravě je jednoduchý. Jmenuje se pasivace . Kus lesklé oceli při tomto procesu změníte na matnou šedou. Namočte na hodinu čistou čepel nože do kyseliny citrónové nebo octa, kde přirozeně ztmavne. Otírejte do papírového kapesníku vnější část povlaku, nůž opláchněte pod vodou a vysušte jej.

Ideální je namazat čepel tenkou vrstvou konzervačního oleje. Mazání konzervačním olejem je vhodnější pro pracovní nože. Pokud byste s ním chtěli zpracovat potraviny, nůž byste museli před použitím znovu vyčistit, aby se olej nedostal do kontaktu s jídlem.

Noste nůž v kvalitním pouzdře

V rámci péče o nože nesmíme zapomenout na používání kvalitních pouzder. Není jedno, jak nůž přenášíte. Nošením nože jen tak volně v tašce či kalhotách může dojít k poškození nebo zanesení špínou. Proto je důležité používat pouzdra. Investovat do nich se opravdu vyplatí. Kvalitní kožené pouzdro vám vydrží věčně. I váš ocelový společník vám „poděkuje”.

S noži je jednoduchá dohoda. Vy se postarejte o ně a oni se na oplátku postarají o vás. Přitom jejich údržba nemusí být náročná. Můžete v ní najít příjemnou relaxaci, kterou bych s klidem přirovnal k určité formě meditace. Vytvoříte si tím i pozitivní návyky, jako cit pro detail a jste nuceni na chvíli zpomalit a věnovat se detailům, čímž odpoutáte myšlenky od stresu a hektického okolí.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze