Kategorie
 
 
 
 
 
Pátek, 10 září 2021
Proč mít vždy s sebou kompas nebo buzolu? A jak si správně vybrat?

Každý z nás zná nebo alespoň už slyšel o různých skautských metodách jak určovat směr. Mech na stromě, mraveniště, letokruhy ... nefungují však spolehlivě a kostel s oltářem orientovaným na východ také nemusíte najít. Přes den vám Severka moc nepomůže, v noci ji nemusíte umět přesně identifikovat nebo může být zataženo. Klasické hodinky s ciferníkem dnes nosí málokdo a navíc se mohou rozbít ...

V dnešní době GPS, či jiných digitálních "smart" řešení je používání kompasu či buzoly na určování polohy spíše raritou než pravidelností. Dovolím si tvrdit, že většina z nás používá nějaké to GPS v hodinkách, či smartphonech, track si trasu přes mapy.cz, či jiné on / off line portály. Ale, co v momentě kdy se GPS neumí připojit na satelit? Nebo vám dojdou baterie, zda ztratíte mobilní signál? Z mých zkušeností vím, že se to "stane".

Mapa, kompas či buzola mají stále své opodstatnění. Nepotřebují žádné baterie, neztratí signál a ani jejich tak snadno nerozbil. A hlavně neváží skoro nic.

Ano kompas, zda buzolu nechytíte do ruky a rovnou vás navede správným směrem. Musíte s ní umět pracovat. Nato třeba znát základy a umět je aplikovat v konkrétní situaci, ale nemusíte se bát. S trochou praxe to není to nic složitého a určování směru, azimutů zda měření vzdáleností bude pro vás hračkou.

Mapa, GPS, kompas

Dnes na trhu existuje mnoho výrobců a ještě větší množství produktů - kompasů, či buzoly. Proto je dobré si zodpovědět hned v úvodu několik otázek:

  1. Na co konkrétní kompas - buzolu potřebuji?
  2. Jak často ho budu používat?
  3. Jakou přesnost měření potřebuji? Na běžnou turistku, na expedice nebo do výkonu povolání?
  4. Kompas nebo buzola?

kompas

Je zařízení určené pro detekci směru ke severnímu magnetickému pólu. Klasický kompas ukazuje směr pomocí zmagnetizované jehly (magnetka, střelka), vyváženě Otočné podepřené v těžišti, která se volně otáčet dokola. Střelka se otočil rovnoběžně s magnetickými siločar zemského magnetického pole, přičemž její magnetické póly jsou vůči zemskému orientované opačně.

Kompas neukazuje na zeměpisný pól, ale na magnetický, který je oproti zeměpisnému posunut. V dostatečné vzdálenosti od pólu je však tato odchylka zanedbatelná, a proto se zeměpisný a magnetický pól ztotožnit. Za zmínku stojí, že přímo nad pólem (kde je výchylka významná) se používá přístroj zvaný inklinačná magnetka, který ukazuje pól ve vertikálním směru. "Tolik z poučky" :)

Prvním kompasem byl pravděpodobně kus magnetovce, plovoucí na dřevěné podložce v nádobě s vodou. Kompasy jsou známé již ze starověké Číny. První zmínka o kompasu pochází ze 4. století.

Dnešní moderní kompasy jsou elektronické, avšak princip magnetického tělíska orientující se podle siločar magnetického pole Země je zakomponován i v nich. Pro praktickou orientaci se dnes více využívají zařízení pro přesné určení polohy poziční systém, např. GPS. Na této bázi existují i digitální kompasy (v telefonech apod.)

Při lepších kompasech najdete už i pravítko, či lupu, ovšem zdokonalenou verzí kompasu je buzola.

buzola

Jak jsem již zmiňoval, buzola je "vylepšený" kompas. První buzolu sestrojil český vynálezce Josef Ressel . Základem každé buzoly je kompas s otočnou stupnicí v pouzdře na desce. Avšak oproti kompasu se na ustálíme většinou nachází lupa, klasické pravítko a měřidlo s měřítky map (standardně) 1:25 000 a 1:50 000, případně sklonoměr.

Světové strany jsou běžně označeny prvními písmeny anglických názvů N - North - Sever, S (South) - Jih, W (West) - Západ, E (East) - Východ

Není kompas jako kompas

Pro mě osobně je důležité, aby kompas nebo buzola správně fungovala a měla tzv. "Mířidlo". Tím mám na mysli něco, co vám pomůže přesně nasměrovat kompas nebo buzolu na požadovaný bod. Standardní turistické kompasy a buzoly bez "mířidel" mají pouze směrovou šipku. Na běžnou orientaci to postačuje. Profesionálnější kompasy a buzoly mají tzv. "Mířidlo" - které může mít různé podoby. Nejčastěji se jedná o sklápěcí zrcátko s ryskou nebo nějaký hledí v podobě výřezu a mušku.

I zde platí kvalita = cena. Mezi nejznámější značky patří Suunto, Silva, Recta či jiné. Já osobně preferuji a roky používám Silva Ranger v kombinaci s GPS a online mapami pro kontrolu. Jak jsem již zmiňoval, značkové kompasy a buzoly nejsou "nejlevnější" záležitost a tak mám pro vás pár rad jak si vybrat i kvalitní neznačkový kompas nebo buzolu ...

Jak koupit kvalitní (neznačkový) kompas nebo buzolu?

  1. Pozor na bublinky. Střelka je v tekutině. Před koupí dávejte pozor aby se v ní nenacházely bublinky, protože ty se zvyknou jen zvětšovat.
  2. Střelka by měla rychle hýbat. To znamená, že by se měla rychle vrátit do stejné polohy. K ověření použijte ledajaký železný předmět, který přiložte ke střelce, čímž ji vychýlíte. Následně odsuňte železný předmět a sledujte jak rychle se dokáže vrátit zpět do stejné polohy. Platí pravidlo, čím rychleji - tím lépe.
  3. Pozor na úplnou stupnici. Ano, už jsem se na některých kurzech setkal s tím, že na kružnici byly vyznačeny pouze stupně 0 ° - 90 ° - 180 ° - 270 °. Považuji to za velmi nešťastné řešení, protože při orientaci a navigací potřebuje určit všechny stupně (při armádních i minuty).
  4. Poslední a němé podstatná věc (z mých zkušeností), je aby kompas nebo buzola měli tzv. luminiscenční body - zjednodušeně řečeno jsou to body, které vám usnadní práci s buzolou nebo kompasem i při úplné tmě.

Pokud už máme kompas nebo buzolu - zůstává nám jediné. Umět ho správně použít. Nato abychom věděli plnohodnotně použít musíme znát mapu. A tím začneme náš nový článek. Ne nebojte se, žádné přepisování vysokoškolských skript, či učebnic zeměpisu a topografie nečekejte ... Jen nezbytné minimum pro správné pochopení základů tak, abyste dokázali rychle a jednoduše zorientovat, či lépe si naplánovat svou túru ...

* Pozn. Problematiku topografie je docela obsáhlá, ale zaměříme se jen na nezbytné základy, které můžete jednoduše využít kdykoliv a kdokoli, ...

Bernyho rada na závěr

Kompas nebo buzolu ovlivňují železné předměty, resp. předměty z jiného magnetického kovu. Také magnety a elektronické přístroje, protože vytvářejí magnetické pole. Nesmíme však zapomínat ani na vedení vysokého napětí, rádiových stanic a radiolokátorů (pokud jsou v činnosti). Je na to třeba myslet při používání kompasu a zabránit ovlivňování kompasu.

Berny

Mým cílem je prodávat znalosti a zkušenosti, které člověk potřebuje nejen na toulkách v přírodě ale iv běžném životě. Mým úkolem je šířit osvětu o odpovědnosti a bezpečnosti nejen za sebe, ale i za naše okolí. Mou ideou je, že život je příliš krátký na to, abychom dělali věci, které nás nebaví a proto pomáhám lidem v dnešním uspěchaném světě najít nejen kouzlo a krásu přírody a naší bohaté historie, ale i posouvat jejich limity. Více se o mně dozvíte na mém blogu .

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze