Kategorie
 
 
 
 
 
Čtvrtek, 26 dubna 2018
Jak se orientovat v přírodě a terénu?

Patříte k zaníceným milovníkům přírody a čas od času jedete s přáteli do hor na túru? Možná se už stalo, že jste sešli ze stezky a bylo třeba se umět zorientovat. Dnešní moderní člověk ztratil smysl pro orientaci, protože se spoléhá na svůj mobilní telefon a GPS navigaci. Co však dělat v případě, kdy mobil nebo navigace nefungují, případně jste se ocitli někde bez jakéhokoli vybavení a musíte se spolehnout pouze na své znalosti? Jak se orientovat v přírodě bez pomůcek, jen s pomocí přírody? Jak zjistit, kde je sever? Odpovědi naleznete v tomto článku.

Určování světových stran v terénu

Základní orientace spočívá ve schopnosti určit světové strany. Zkušení turisté vědí, jak se orientovat v přírodě i v terénu a dokážou určit světové strany bez vybavení. Důležité je všímat si přírody. Ve škole jste se určili přírodní zákonitosti, podle kterých určíte světové strany, avšak léty upadly v zapomnění. Osvěžte si s námi tyto důležité vědomosti, které vám mohou v některých situacích zachránit život.

Jak určit světové strany bez kompasu?

Podle Slunce

Světové strany jsou velmi důležité při hledání cesty. Jejich určení bez pomůcek je nejjednodušší pomocí Slunce. Když se přesně v poledne postavíte tváří ke svému stínu, máte před sebou sever a za sebou jih. Při roztažení rukou levá ruka určuje západ a pravá východ.

Podle hodinek

Pokud se ocitnete v přírodě bez navigačních pomůcek, tak světové strany určíte pomocí ručičkových hodinek. Namiřte malou hodinovou ručičku na Slunce, úhel mezi tímto směrem a číslem 12 rozdělte. Osa úhlu vám ukáže světovou stranu jih. Platí to na severní polokouli, na jižní je to opačně, osa ukazuje světovou stranu sever. Třeba dávat pozor, aby čas na hodinkách odpovídal místnímu času. V období letního času nemáme skutečný čas, ale o hodinu posunutý, měli byste proto brát na to ohled. Dopoledne úhel rozdělte proti směru hodinových ručiček, čili doleva, a odpoledne zase v jejich směru, čili doprava. Při určování světových stran mějte hodinky vodorovně.

Přírodní ukazatele světových stran

  • Listnaté stromy – osamělé stromy mají za normálních podmínek bohatší porost listů – na severní polokouli je to jižní strana a na jižní zase severní. Jestli jste na jižní nebo severní polokouli se dozvíte podle rovníku. Osamělé stromy mají na jihu delší a silnější větve.

  • Jehličnany a vrby - ty se nejčastěji naklánějí na slunečnou stranu

  • Letorosty - jsou na severní straně hustší

  • Pařez stromů - na severnější straně má hustší letokruhy. Ověřit si to můžete podle jiných stromů a pařezů, které jsou na severní, případně severozápadní straně obrostlé mechem a lišejníky.

  • Mech - ten roste častěji na severní straně stromu, protože potřebuje vlhkost

  • Jih určíte podle polohy mraveniště, které je téměř vždy na jižní straně kvůli slunečním paprskům, otvory úlů také směřují na jih

  • Stromy s drsnou kůrou - kůra je více zrnitá na severní straně kmene

  • Slunečnice - otáčí se neustále za sluncem

  • Na jaře zůstává sníh na severních svazích a na jižních je už dávno roztátý

Podle Měsíce

Pokud Měsíc vychází před západem Slunce, všímejte si jeho osvětlené strany, která se nachází na západě. Pokud je tomu opačně a vychází po západu Slunce, osvětlená část Měsíce je na východě. Co však dělat, když Měsíc vychází současně se západem Slunce? V tomto případě mluvíme o úplňku - tehdy je v 18:00 na východě, ve 21:00 na jihovýchodě, ve 23:59 na jihu, ve 3:00 na jihozápadě a v 6:00 na západě oblohy.

Jak se orientovat ve tmě? Cestu ukážou hvězdy.

Pokud je Měsíc v úplňku, tak orientace je jednoduchá. Platí totiž stejný princip jako pro Slunce s použitím hodinových ručiček. Ideální je, když je na obloze vidět Polárka. Nachází se vždy na severu.

V případě, že vidíte jen některé hvězdy, sestrojte si improvizovaný zaměřovač. Zaměřte na libovolnou hvězdu, kterou je nejlépe vidět, a několik minut počkejte. Hvězda se ze zaměřovače vychýlí a podle toho, jakým směrem se pohnula, určíte světovou stranu.

  • Hvězda se pohybuje doprava šikmo nahoru - díváte se na východ.
  • Hvězda se pohnula doprava šikmo dolů – díváte se na západ.
  • Když se hvězda pohybuje doprava a dále po oblouku mírně vzhůru – díváte se na sever.
  • Hvězda se pohybuje doprava a dále po oblouku mírně dolů – díváte se na jih.

Pro lepší vyhodnocení pohybu hvězd doporučujeme sestavit dva zaměřovače. Lepšího výsledku dosáhnete v případě, že se zaměřovačem trefíte přímo na západ nebo na východ, kde jsou směry pohybů hvězd nejzřetelnější.

Orientace v přírodě

Orientace v terénu pomocí kompasu

Naučit se orientaci v terénu podle přírody není obtížné, ale v kritických situacích si na to nevzpomenete. Proto byste si na túru do lesa nebo do neznámého prostředí měli přibalit i buzolu nebo kompas.

Kompas je navigační zařízení, pomocí kterého určíte světovou stranu. Pracuje na principu magnetické síly a funguje za každého počasí. S mapou by měl být neodmyslitelnou součástí vybavení. Než se vypravíte do hor, naučte se jej správně používat. Dávejte pozor, aby nebyl ovlivněn kovovými předměty, jako jsou hodinky, protože střelka kompasu na ně reaguje. Pokud takové vlivy neodstraníte, tak může dojít k odklonu střelky i o 180°.

Označení světových stran na kompasu

Světové strany na kompasu jsou anglicky: N – sever (north), S – jih (south), W – západ (west), E – východ (east).

Jak používat kompas

Kompas svojí střelkou ukazuje na magnetický pól Země. Nejsnáze se používá s mapou.

  • Mapu položte na rovnou plochu a dejte na ni kompas. Na každé mapě jsou zakresleny čtverce.
  • Kompas položte k jedné čárně na mapě a otáčejte jí s kompasem tak, aby střelka, která ukazuje sever, byla zarovnána s čarou a zároveň aby ukazovala na horní stranu mapy. Každá mapa je nakreslena tak, že horní strana je na sever.
  • V případě, že potřebujete dojet někam do cíle, musíte určit azimut (orientovaný úhel, který svírá určitý směr). Tehdy už mapou nehýbejte. Kompas nasměrujte na cíl. Přečtěte a zapamatujte si azimut.
  • Čára na mapě a střelka kompasu musí stále ukazovat na sever v jedné rovině.
  • Barevná čára při střelce ukazuje azimut, kterého když se  budete držet, tak dojedete do cíle.

Možná je to obtížné k pochopení, ale orientace v terénu pomocí kompasu chce trošku cviku. Vyzkoušejte si to ještě předtím, než vyrazíte do hor, třeba doma na zahradě.

Orientace s kompasem

Orientace v terénu pomocí buzoly

Buzola vypadá podobně jako klasický kompas, ale je doplněna úhloměrem, někdy i lupou a pravítkem. K přesnému určení světových stran nebo určení azimutu (směrový úhel) potřebujete mapu.

Jak používat buzolu

Buzola je vybavena průzorem, kterým nastavujete směr k bodu v terénu. Měření se provádí pomocí otočného kotouče se stupnicí, na kterém jsou vyznačeny úhly. Buzola má na jedné hraně nakreslené pravítko, které se používá k odečítání vzdáleností na mapě.

Pomocí buzoly určitě sever takto:

  • Buzolu položte na pravou ruku.
  • Stupnici natočte tak, aby severní střelka byla rovnoběžná s ryskami stupnice a zároveň byla v zákrytu s označením severu (N) na stupnici.

Orientace v přírodě je opravdu důležitá, a proto si při každé túře určitě přidejte do batohu buzolu nebo kompas s mapou. Pomůžou vám rychle se zorientovat a v kritických situacích jsou nepostradatelným pomocníkem.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze