Kategorie
 
 
 
 
 
Úterý, 26 října 2021
Vše o merino vlně

„Královna mezi textiliemi“, i takovou přezdívku dostala merino vlna díky svým skvělým vlastnostem. V tomto článku se dozvíte proč je tak oblíbená, odkud pochází a jak se zpracovává. V závěru přinášíme i několik zajímavostí o merino vlně v číslech.

Je to 100% přírodní vlákno bez syntetických přísad. Přírodní vlákna jsou charakteristická tím, že jsou vyráběna rostlinami (bavlna) nebo zvířaty (vlna), rostou spontánně, bez potřeby lidského zásahu. Merino se získává ze speciálně vyšlechtěných ovcí plemene merino. Je velmi příjemná a jemná, tenčí než jakákoli jiná vlna. Své uplatnění našla hlavně v textilním průmyslu. Říká se, že pokud ji jednou vyzkoušíte, už nikdy nebudete chtít nic jiného.

13 důvodů, proč je merino vlna tak oblíbená

1. 100% přírodní materiál

Čistě přírodní materiál, žádná umělá syntetika plná chemikálií. Nevyrábí se za použití chemických látek nebo ropy. Vlákna merino vlny naopak obsahují aminokyseliny a přírodní protein - keratin .

2. Funguje jako tepelný izolant

Zachycuje teplo díky struktuře dutého vlákna, které má mnoho výstupků, které udržují teplo produkované nositelem oblečení. V jednoduchosti to znamená, že vám v oblečení z merino vlny zima nebude. Teplota těla se nebude měnit, ani při změně intenzity pohybu.

3. Udržuje v suchu

Merino vlna je vysoce hydrofobní vlákno a díky této vlastnosti dokáže absorbovat spoustu vlhkosti. Je to jedna z jeho nejdůležitějších vlastností. Dokáže odvádět vlhkost od těla tak, že odpaří pot do vnějšího prostředí (v případě, máte-li jen jednu vrstvu oblečení např. merino tričko), nebo ji v sobě zadrží (pokud máte i další vrstvy oblečení). Výhodou je, že nostel oblečení vlhkost vůbec necítí, přestože ji vlna zadržuje. Absorbuje vlhkost až do objemu 35% své váhy, aniž byste pocítili, byť jen náznak vlhkosti.

4. I přes husté struktuře dýchá

Díky nepravidelné povrchové struktuře vláken a jejich přirozenému zatáčení dokáže merino vlna dýchat. Přestože je vlněná látka hustá je velmi prodyšná na rozdíl od syntetických vláken.

5. Neškrábe, je příjemná na dotek

Je to nejjemnější druh ovčí vlny, díky čemuž je velmi příjemná na nošení a vůbec neškrábe. Jemnost se určuje podle průměru dutého vlákna. Čím je hodnota vyšší, tím je vlna jemnější. Vlákna merino vlny jsou tenké, až 3x jemnější než lidské vlasy, a během nošení se ohýbají. Díky ohebnosti vláken nepociťujeme při nošení žádné škrábání.

merino vlna

6. Hypoalergenní a antibakteriální vlastnost

Skvělé antibakteriální vlastnosti má právě díky ovčímu tuku – lanolinu, který váže škodlivé látky a viry a zabraňuje jejich rozkladu. Merino nezapáchá , přestože absorbuje vlhkost v podobě potu. Kromě toho je vhodná pro lidi, kteří musí být při výběru oblečení obezřetní z důvodu alergií. Merino vlna by neměla vyvolávat žádné alergické reakce , protože je přírodní materiál, a nikoli syntetika. Dokonce se merino vlna doporučuje pro lidi s kožními problémy.

7. Vhodná i do tepla

Obrovskou výhodou merino vlny je to, že je celoroční. Znamená to, že ji můžete nosit jak do tepla, tak do zimy. V létě materiál příjemně chladí a v zimě udržuje teplo, a tak nepotřebujete mít příliš mnoho vrstev oblečení. Je perfektní při náhlých teplotních změnách. při přechodu z klimatizované místnosti ven do veder nebo naopak. V létě poskytuje merio ve srovnání s bavlnou mnohem větší komfort. U merino vlny se nemusíte obávat zápachu ani pocitu vlhkosti.

8. Samočisticí vlastnost a snadná údržba

Lanolin, přítomný v ovčí vlně, nejenže váže škodlivé látky, ale také chrání před nečistotami a odpuzuje špínu. Díky této vlastnosti merino vlna není náročná na údržbu. Mnohokrát ji jen stačí na noc vyvětrat. Při praní se doporučuje používat prostředky na vlnu. Nedoporučuje se používání aviváže. Nejšetrnější způsob praní je praní v rukou nebo v pračce naruby, na šetřícím program při max. teplotě 30°C. Po vyprání se nedoporučuje oblečení ždímat nebo mnout, jen jemně vytlačit vodu a nechat přirozeně vysušit.

9. Voděodpudivost

Další skvělá vlastností merino vlny je voděodpudivost, opět díky obsahu lanolinu. Materiál je schopen spojit vodu do kapek , které mají tendenci stékat dolů po povrchu.

10. Elastičnost a pružnost

Oblečení vyrobeno z merino je velmi pružné a elastické. Materiál je nemačkavý, díky čemuž není náročný na žehlení. Elastická vlákna jsou po vyprání natáhnutelná až o 30%, po usušení se však znovu stáhnou.

11. UV ochrana

Disponuje ochranným faktorem UPF 20+, kterým pomáhá blokovat škodlivé sluneční paprsky . I díky této skvělé vlastnosti, je koupě merino outdoorového oblečení velice výhodná.

12. EKO - nezatěžuje životní prostředí

Vhodná pro všechny, kteří chtějí být ekologickými spotřebiteli a záleží jim na naší planetě. Vlnu můžeme považovat za obnovitelný zdroj , protože každý rok začíná proces růstu vlny po ostříhání znovu od začátku. Ovce po odstranění vlny nic nebolí, ostříhání je však nevyhnutelné. Tím, že se ovečky ostříhají, získáváme nejen vlnu pro výrobu skvělých produktů, ale zachraňujeme i jejich životy. Když má ovce nadbytek vlny, nedokáže efektivně řídit svoji tělesnou teplotu, což může vést až k přehřátí nebo úmrtí. V tom případě spotřebou merino vlny vlastně pomáháme ovcím i sobě.

Jelikož je merino vlna přírodní materiál, stává se i kompostovatelným , a tak nezatěžuje životní prostředí. Trvá přibližně rok, než se merino vlna biologicky dokáže rozložit.

Stříhání ovce plemene merino

13. Ohnivzdorná

Merino se netopí, ani by se v přítomnosti ohně neměla vznítit. Ve srovnání s umělými vlákny se zanítí při mnohem vyšších teplotách. Nylon se začíná tát při teplotě 320°C, polyester kolem 452°C, zatímco k zapálení merino vlny je zapotřebí teplota 570 až 600°C. Dokonce i bavlna, která je také přírodní materiál, se zapaluje již při teplotě 225 °C.

Tím, že se vlna netopí , nemůže se při zapálení přilepit na kůži, jako je tomu u syntetických materiálů. Díky své požární bezpečnosti se merino vlna velmi často používá na veřejných prostorách hotelů, letišť a pod.

Jak se Merino vlna vyrábí?

V současnosti jsou nejlepší pěstitelé merino vlny na světě v Austrálii a na Novém Zélandu. Chovají ovce na farmách v chladnějších a vlhčích oblastech, kde se teploty pohybují v rozmezí +35 až -20 stupňů. Díky svému nevyspalému podnebí a speciálním podmínkám chovu se právě australský kontinent stal předním výrobcem merino vlny. Kromě Austrálie jsou ovce merino chovány i v dalších zemích, jako v Rusku, USA, Spojeném království, Francii, Turecku, Brazílii, Číně, Kandě dokonce iv Jižní Africe. Navzdory tak obrovské konkurenci asi 80% produkce vlny pochází z Austrálie.

Vlna je celoročně pěstována na ovcích plemene merino, které každoročně produkují nové ovčí rouno. Z jedné ovce lze získat v průměru dva až čtyři kilogramy merino vlny ročně. Najdou se také špičkoví jedinci, kteří jsou schopni vyprodukovat až 10 kg.

klubka vlny

Merino vlna je složena z přírodního proteinu nazývaného keratin (stejný protein jako ten, který se nachází v lidských vlasech) s malým množstvím vápníku, sodíku a tuku lanolinu - nazývaný také jako vlněný tuk, který je vylučován ovčí pokožkou a slouží k ochraně rouna. Vlněný tuk, je vodoodpudivý a má antibakteriální vlastnosti, díky čemuž snižuje množství bakterií ve vlně, a tím i zápáchavost. Povrch každého vlákna je pokryt mikroskopickými šupinkami, které jsou důležité při výrobě tradičních vlněných tkanin a plsti.

Délka vlákna se zaznamenává v milimetrech , tloušťka (průměr vlákna) a zároveň i jemnost, se udává v mikronech . Jeden mikron se rovná miliontině metru. To jsou hlavní měření, na základě kterých se určuje kvalita a použití vlny. Jelikož ne každá vlna je stejná, a odlišuje se svou tloušťkou, i její využití je rozdílné.

Člení se do tří hlavních kategorií:

  • Jemná: využívá se na vysoce kvalitní textilie - různé outdoorové oblečení, kabáty, ponožky , spodní prádlo, trička , termoprádlo a mnoho dalších. Merino vlna je nejjemnější druh ovčí vlny.
  • Medium/střední: tento typ lze vyrobit z merino vlny, nebo křížením s jiným plemenem.
  • Hrubá: je produkována tzn. dvouúčelový plemeny, které se kromě vlny chovají i na maso. Tento typ ovčí vlny se využívá např. k výrobě koberců.

Trochu historie na závěr …

Na závěr si trochu zavzpomínejme a podívejme se, jak merino vlna vlastně vznikla. Jak už víme, roste na ovcích speciálního plemene merino. Jsou to huňaté ovečky, které jsou mnohdy díky obrovské vlně až třikrát tak velké, jako obyčejné. Tyto ovce byly vyšlechtěny ve Španělsku na přelomu 13. a 14. století, kdy byly místní ovce chovány s ovcemi z Anglie. V průběhu let se plemeno vyšlechtilo tak, aby ovce vydržely iv drsnějším prostředí. Díky tomu má merino vlna výborné tepelně izolační vlastnosti. V 17. století byly ve Španělsku tyto ovce tak cenné, že jejich export byl považován za přestupek. Staly se podstatnou částí příjmu této země. Později se hlavními producenty staly Nový Zéland a Austrálie. První využití našla vlna Merino ve vojenských uniformách, pracovním oblečení a později i ve funkčním outdoorovém oblečení a doplňcích.

Merino ovce

Zajímavosti o merino vlně

  • z jedné ovce lze v průměru vyrobit 2-4 kg merino vlny ročně
  • na světě existuje více než 450 plemen ovcí, z nichž je Merino jednou z nejstarších
  • průměrná tloušťka lidských vlasů je od 50 do 100 mikronů, zatímco u merino vlákna je to 22 mikronů. Tady můžeme vidět, že merino vlákno je opravdu velmi jemné.
  • biologický rozklad merino vlny trvá přibližně 1 rok
 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze