Kategorie
 
 
 
 
 
Čtvrtek, 26 listopadu 2020
8 tipů pro vaše první kempování v zimě

Kempování v chladném počasí je vynikající způsob, jak si vychutnat klidné chvíle a prostředí, které vám může poskytnout pouze zima - nedotčená zasněžená krajina, časné noci a ještě včasnější rána. A perfektní, hřejivý oheň - navzdory tomu, že se této aktivitě vyhýbají i někteří zkušení táborníci. Zůstat v teple a pohodlí je jednodušší, než si myslíte.

Na druhé straně, budete mít vážné problémy, pokud vyrazíte do mrazu nepřipravení. Zkontrolujte předpovědi počasí a ujistěte se, že váš stan, spacák a oblečení zvládnou mrazivé podmínky. Máme pro vás dalších 10 tipů, na které je třeba pamatovat při přípravě na svou první zimní stanovačke.

1. vrstva, vrstvit, vrstvit
Klíčem pro vaše zimní kempování je přiléhavá základní vrstva na zachycování tělesného tepla a následně vrstvení. Určitě oceníte izolační vrstvu, kterou můžete nosit a složit vždy, když se budete celý den ohřívat a naopak obléci, jakmile se začne ochlazovat. Své udělá péřová bunda, lehký flís nebo dokonce váš oblíbený vlněný svetr. Vnější vrstva by vás měla chránit před větrem, sněhem a deštěm, proto si vyberte bundu z materiálu, který je odolný vůči povětrnostním vlivům, jako je GoreTex.

Při balení na cestu se zcela vyhýbejte bavlně - ne dobře odvádí vlhkost a když je mokrá, může vás ochladit rychleji, než si dokážete představit.

2. Zůstaňte v suchu
To nás přivádí k druhému pravidla kempování v zimě: Zůstaňte v suchu. Voda odvádí teplo lépe než vzduch, takže mokré oblečení rychle sníží vaši tělesnou teplotu. I pocení vás může z dlouhodobého hlediska nebezpečně ochladit.

Mokré nohy znamenají zmrzlé nohy. Nepromokavé boty a kamaše (spolu se sněžnicemi) jsou nezbytností při procházení hlubším sněhem. Pokud budete mít pouze jednoduchou pěší turistiku s trochou sněhu, vaše běžné turistické boty s hydroizolační úpravou by měly vydržet.

Obecně platí, že je lepší přibalit si i suché oblečení - při ranním natažení vlhkých ponožek budete pravděpodobně velmi litovat, že jste si nezabalili suchý pár.

3. Spěte se svým výstrojí
Pokud máte na konci dne nějaké mokré oblečení, uschovejte jej v spacáku, abyste ho přes noc vysušili vlastním teplem. Do spacáku zabalte i svou techniku, protože nízké teploty rychle vybíjejí baterii.


4. Vyberte si správný spacák
Zkontrolujte svůj spacák. Pokud jsou předpokládané minima tepla mimo dosah vašeho spacáku, měli byste investovat do spacáku, který je určen do větší zimy. Vyberte spacáky určené do nulových a nižších hodnot.

5. Nezapomeňte na podložku
Podložky na spaní vám nedoporučujeme jen kvůli pohodlí. Podložky - karimatky vytvoří izolační vrstvu mezi vámi a zmrzlou půdou, která odvádí teplo vašeho těla rychleji než vzduch venku.

6. Vybírejte si místo na kempování s rozumem
Hodně záleží i na nalezení správného zimního kempu. Jako obvykle, hledejte místo, které vám poskytne úkryt před živly. Vyhýbejte se dovnitř kopců, kde se tvoří studené žlaby, a vrcholem kopců, které mohou být vystaveny větru. Vyberte si rovný pozemek a nohama udusejte sníh, kde plánujete rozložit stan. Udusaný sníh izoluje teplo lépe než sypký sníh.

7. Přineste si knihu
Zimní noci jsou dlouhé, takže budete spát ve spacáku hodně hodin. Během studených nocí nepoužívejte elektroniku - baterka by se vám vybila rychleji. Vezměte si knihu, se kterou vám čas rychleji uběhne. Můžete ji použít i jako palivo do ohně v případě nouze.

8. Udělejte si stan ve svém autě
Máte s sebou auto? Super! Využijte ho a kempujte v něm. Je to skvělý způsob, jak zůstat v noci v teple. Stačí rozložit karimatky a spacáky - nepotřebujete ani stan. Auto poskytuje přidanou izolaci, takže se vyplatí mít ho v záloze, kdyby se ukázalo, že váš kempinkové výstroj nedokáže docela dobře zvládnout počasí venku.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze