Kategorie
 
 
 
 
 
Pátek, 26 června 2020
Jak poskytnout první pomoc v lese a zachovat chladnou hlavu?

První pomoc je důležitá dovednost. Využijete ji jako v běžném životě, tak během výletů do lesa. Provedením několika jednoduchých technik je možné zachránit život, a pomoci zraněnému vydržet až do příchodu lékařské pomoci. Když se ocitnete v nouzi, musíte včas efektivně reagovat. Abyste si v krizové situaci zachovat klid a jistotu, připravili jsme si pro vás pár rad, jak poskytnout první pomoc v lese.

Zavolejte pomoc

Jako úplně první krok je třeba volat lékařskou pomoc - 112. I když budete na místě kde nebudete mít signál, nouzové volání nebývá problémem. Dříve než zavoláte, zjistěte svou polohu. Ta je pro sanitku klíčovou. Nezapomeňte však, že pokud jste v lese, sanitka se možná bude muset k vašemu místu dostat z jiného přístupového bodu a může to trvat déle, než když jste ve městě.

Co dělat, když je člověk v bezvědomí?

Pokud je člověk v bezvědomí, zkontrolujte zda dýchá a zda reaguje na jemné potřesení ramene. Nakloňte hlavu tak, aby brada směřovala nahoru. Udělejte to umístěním konečků prstů pod čelist, pak jemně zvedněte a jemně zatlačte na čelo osoby. Tímto zajistíte, aby jazyk neblokoval dýchací cesty.

Poslouchejte pozorně při ústech či váš společník dýchá, nebo sledujte zda se mu zvedá hruď. Pokud nedýchá, zavolejte sanitku a začněte s pravidelným tlačením na hrudník - simulujte pohyby při dýchání.

Jak udělat masáž srdce?

Masáž srdce může zachránit život a často je důležitější než umělé dýchání. Pokuste se nepanikařit, buďte klidný. Položte ruce na střed hrudníku a zatlačte s nataženýma rukama kolmo 3 - 5 cm do těla, při rychlosti 100 - 120 kompresí hrudníku za minutu. Pokračujte až do příchodu pomoci nebo dokud to bude zapotřebí.

Jak dát umělé dýchání?

Dát někomu dýchání z úst do úst může být náročné, zejména pokud nemáte dostatečnou praxi. Nakloňte hlavu dozadu jako dříve, abyste měli jistotu, že má pacient volné dýchací cesty. Nesnažíte se pacienta nafouknout jako balón. Cílem umělého dýchání je udržet hladinu kyslíku v životně důležitých orgánech. 2x vdechněte a 30 x zatlačte na hrudník tak jako při masáži srdce.

Co dělat, když má pacient krvácející ránu?

Posaďte oběť a zvedněte krvácející končetinu. Vyvíjejte přímý tlak na ránu s tím co máte k dispozici. Malé rány zavažte pomocí hotového obvazu z lékárničky, větší zakryjte sterilní gázou. Pokud gázu nemáte k dispozici, použijte čistý ručník nebo třeba tričko.

Šok

Šok z krvácení je život ohrožující stav, a je třeba jej rychle rozpoznat a léčit. Šok je definován jako neschopnost těla vázat kyslík kolem těla a může způsobit až mrtvici.

Mezi hlavní příznaky šoku patří bledá, zpocená pokožka. Je pravděpodobné, že se pacient bude cítit slabě, může mít rychlý puls a slabé dýchání. Pacient může také upadnout do bezvědomí a nakonec až do kómatu.

Jak léčit šok?

Už na základní škole jsme se učili o 3 T - teplo, tišení a tekutiny. Pacienta udržujte v těle, izolujte jej od země a položte na suché místo. Přikryjte ho vrstvou oblečení. Zvedněte mu nohy a umístěte na vyšší místo, například na batoh. Pokud má oběť zraněnou nohu, zvedněte pouze tu zdravou. Pokud je pacient žízeň, pomalu mu dejte napít.

Mějte vždy ze sebou základní lékárničku.

Na výlety si s sebou vždy vezměte alespoň základní mini lékárničku. Lékárnička vám podání první pomoci usnadní a pomůže ošetřit malé zranění, které jsou v lese běžné.

Užívejte si přírodu, ale jednejte s rozumem a do lesa jděte připraveni. Ať se vám v lese přihodí cokoliv, nepanikařte a vždy zachovejte chladnou hlavu.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze