Kategorie
 
 
 
 
 
Čtvrtek, 13 srpna 2020
Oblečení, které funguje jako zázračný štít proti dešti

Chystali jste se na turistiku, ale hlásí déšť? Nenechte se odradit. Příroda má iv deštivého dnech své kouzlo a vzduch po dešti voní úplně jinak. Pokud zaujmete správný přístup, turistiku v dešti budete milovat. Příprava je klíčová. Předtím, než vyrazíte na turistku, posuďte, zda je vaše oblečení připravené na déšť.

Při turistice v dešti zapomeňte na 100% bavlněné oblečení. Bavlna dobře zadržuje vodu a chladí vás. Namísto toho si vezměte oblečení z vlny, nylonu nebo polyesteru a oblečení vrstvěte. Merino věci si dejte jako spodní vrstvu, která vás ochrání před podchlazením. Navrch si zase dejte nepromokavé oblečení jako ochranu před deštěm.

Nepromokavé boty je také třeba na turistiku připravit. Nezapomeňte si obnovit impregnační vrstvu před každou turistickou sezónou.

Jak ochránit své vybavení před deštěm?

Zejména pořádný liják dokáže otestovat skutečnou nepromokavost vašeho batohu. I zipy, které jsou odolné vůči vodě, mohou při silném dešti zradit. Proto zvolte obal na batoh. Pomůže vám opravdu zachovat všechny věci v suchu. Pokud máte v ruksaku náhradní oblečení nebo jídlo, doporučujeme zabalit si je do nepromokavých pouzder. K tomuto účelu výborně poslouží i igelitky nebo sáčky.


Jak zjistit, zda je oblečení opravdu voděodolné?

Každá látka nabízí určitou úroveň odolnosti vůči vodě. Pochopení terminologie vám pomůže určit, jaký stupeň ochrany má konkrétní produkt a lépe si vyberete. Látku nazýváme "nepromokavou", pokud její odolnost proti vodě postačuje k tomu, aby zvládla běžný déšť. Snažte se sledovat i to, zda je daný produkt prodyšný, a tedy kromě toho, že vás ochrání před zmoknutím, nechává pokožku dýchat a udrží vaše tělo v příjemné teplotě.
 
 Pokud je produkt odolný vůči vodě a je prodyšný, dokáže na krátkou dobu zvládnout slabý až střední déšť. Po čase však účinnost takového materiálu klesá. Prodyšnost v nepromokavém / prodyšném oblečení mění hru. Nikdo přece nechce turistiku oblečený v sauně. Na delší turistiku je takový druh oblečení nejpohodlnější.

Nejúčinnější vás před deštěm ochrání látky, které jsou nepromokavé a nepropustné zároveň. Představte si pláštěnka (pončo). Pokud potřebujete přečkat déšť, tak vás účinně ochrání a nestojí mnoho peněz. Pokožka však pod touto látkou nedýchá, a proto je delší turistika v takovém oblečení nepohodlná. Doporučujeme mít nouzové pončo v batohu pro případ, pokud by vás déšť překvapil.


Nepromokavé / prodyšné technologie

Téměř všechny voděodolné oděvy se vyrábějí pomocí laminátu nebo se speciální povrchovou úpravou, která blokuje déšť, ale zároveň nechává pokožku dýchat (umožňuje vznik potních pár), čímž zajišťuje prodyšnost. Většina oblečení má dodatečnou povrchovou úpravu odpuzující vodu (DWR). Pokud je vnější látka bundy "odpuzující vodu", kapky vody tvoří na povrchu jakoby korálky, zhutňují se a tečou pryč. Nevsakují se do látky.
Údržba povrchové úpravy DWR se po zakoupení často přehlíží. Pro zachování vlastností vašeho oblečení je rozhodující. Když DWR opadne, povrchová tkanina bundy může zvlhnout.
 
 2-vrstvá, 2,5-vrstvá nebo 3-vrstvá bunda. Co to znamená?

Na ochranu voděodolných účinků se membrána nebo obal bundy vloží do dalších vrstev. Vnější vrstva odolává zničení a odpuzuje déšť, zatímco vnitřní vrstva chrání před opotřebením zevnitř bundy.
 
2-vrstvá bunda
Membrána nebo potahová vrstva je nanesena na vnější vrstvě tkaniny na vytvoření jednoho kusu materiálu. Uvnitř se přidá volně visící vložka, která chrání membránu. Protože je tišší, dvouvrstvá bunda je oblíbená jako cestovní plášť do deště. Bez ohledu na zamýšlené použití se tento design vyskytuje v bundách s nízkou cenou.
 
2,5-vrstvá bunda
Podobně jako v případě 2-vrstvé a 3-vrstvé konstrukce, tato bunda používá jako svou první vrstvu lehkou, ale odolnou vnější tkaninu. Druhá "vrstva" je ve skutečnosti polyuretanový laminát nebo povlak aplikován uvnitř první vrstvy. Nakonec se na tuto druhou vrstvu položí ochranný lesk nebo potisk ( "poloviční vrstva").


3-vrstvá bunda
Při 3-vrstvých bundách se nepoužívají žádné povlaky, pouze membrána pevně vložena mezi drsnou obličejovou textilii a podšívku. Obecně jsou nejodolnější a prodyšné konstrukce právě tyto 3-vrstvé konstrukce používané v nepromokavém oblečení určeném pro nejdrsnější prostředí v terénu. Tyto bundy však obvykle mají nejen prémiovou kvalitu, ale i prémiovou cenu.

Věříme, že vám dnešní článek pomohl vybrat si voděodolné oblečení a na turistice vás už déšť nepřekvapí. V případě, že potřebujete poradit, jsme tu pro vás.

 

Přidat komentář:

...

Přidat reakci na komentář:

... Zrušit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze